У гірській Конятинській громаді на Буковині будинки місцевих розкидані за кілометри один від одного — втім всі знають поліцейського Миколу. Чоловік більше року працює з кривдниками, браконьєрами та вирішує конфлікти у десятьох селах. Здебільшого працює серед людей, часу сидіти у кабінеті не має, адже за день отримує більше 100 викликів. Якщо на місце конфлікту можна добратись дорогою, під’їжджає туди машиною, якщо ні, одягає гумаки та йде пішки. До п’ятої річниці реформи Суспільне розповідає історію буковинського офіцера громади.

Ранок офіцера Конятинської громади Миколи Якивюка починається з телефонних зідзвонів зі старостами 10 сіл. Поліцейський дізнається, чи не виникало за ніч якихось конфліктів серед жителів. Якщо все гаразд, Микола їде до своєї поліцейської станції та починає планувати день. Здебільшого чоловік не сидить у кабінеті, адже щодня їздить у села або через виклики, або для запобігання конфліктів.

"У мене є сім'ї, де чоловіки часто вчиняють домашнє насильство. Час від часу люблю їх перевіряти. Послухати, що говорить дружина, що розповідають діти", — каже Микола.

«Алло, Михайлович, тут знов чоловік варіює». Офіцерам громад — п'ять років: як працює поліцейський у гірських селах

Упродовж дня Микола може вирішувати конфлікти між сусідами, які не можуть поділити землю, перевіряти власників зброї, або ж штрафувати мотоциклістів за неправильну їзду. Також спільно з соцпрацівниками перевіряють потреби одиноких пенсіонерів. Розповідає, що у весняний період селяни часто дзвонять про зламані сусідською худобою огорожі.

"Для мене найбільш дієвий метод покарання для кривдників, бешкетників, тих, які люблять зловживати алкогольними напоями, це громадські роботи. Бо якщо їм виписати штраф, то це є не дієво. Адже, як правило, вони беруть сімейні гроші, або віддають виплати, які приходять на дітей. А так, суд їм дає 20-60 годин і вони працюють у громаді й для громади. Сміття збирають, дрова колють. Для них це сором", — каже Микола.

Микола — офіцер Конятинської громади понад рік. До цього працював у карному розшуку в Путилі та дільничним у Селятині. Каже, коли у Чернівецькій області оголосили конкурс на офіцера громади, вирішив подати свою кандидатуру, адже йому подобається працювати з людьми.

"Проходив спеціальне тестування та відбір, потім їздив на навчання у Харків. Нас вчили, як діяти за різних обставин, адже у кожній ситуації ти маєш правильно зреагувати. Десь маєш накричати, десь застосувати спецзасоби, десь пояснити", — розповідає Микола.

На виклики Микола завжди возить з собою спецзасоби, це бронежилет, ліхтарик, наручники. Також через те, що працює в гірській місцевості завжди має з собою трос, дощовик і гумові чоботи. Каже, у період дощів в туфлях чи кросівках у гори не піднімешся, а машиною туди проїхати не можна.

Микола каже, що взимку ще важче, адже гірські дороги замерзають і машиною їхати небезпечно. Бувало й так, що приїжджав на виклик возом.

"Я потребую помічника, хоча й населення громади невелике, втім у горах є значна відстань між будинками й часто не встигаєш доїхати на виклик швидко. Але ми згуртувались з головою громади, старостами, депутатами й вони мені допомагають", — розповідає Микола.

У Конятинській громаді проживає приблизно 5 тисяч людей. За словами голови Олексія Скрипчука, у гірській місцевості без офіцера громади було б важко, адже він завжди у громаді та швидко може дістатись потрібного місця.

Поліцейський офіцер громади — реформа, яку запровадили п'ять років тому. Втім, у Чернівецькій області вона запрацювала з 2021 року. Зараз в області є 67 поліцейських офіцерів громади зі 142 необхідних. Приблизно 37 громад області з 52 уже мають своїх офіцерів. За словами начальника сектору управління превентивної діяльності ГУНП області Валентина Рябого, до кінця 2023 року Буковина матиме у кожній громаді свого офіцера.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

Джерело