28 травня виповнюється 120 років з дня народження Олександри Шулежко. Це дружина репресованого священника, українка з Черкащини, яка під час нацистської окупації у Другій світовій війні врятувала від смерті понад сотню дітей.

Таких людей у світі називають праведниками. У Черкасах у пам'ять про Олександру Шулежко встановили меморіальну дошку, а у минулому, 2022-му році, на її честь у місті перейменували вулицю. А до її 120-річчя організують пам'ятний захід, розповіла Суспільному членкиня єврейської громади Таміла Шапіро.

З-поміж врятованих тоді Олександрою Шулежко — 25 єврейських дітей. Таких, як вона називають праведниками народів світу.

Коли почалася війна та окупація, вона підібрала на вулиці маленьку дитину біля тіла вбитої жінки. Дитину вона забрала додому. А потому в центрі Черкас створила дитячий притулок і переховувала дітей від нацистської розправи.

До 1968 року її підозрювали у співпраці з нацистами. Натомість вихованці Олександри Шулежко, яких вона рятувала в роки окупації, завжди тепло згадували свою другу маму.

Черкащанці Тамілі Шапіро було три роки, коли почалася Друга світова війна. Вони з мамою та сестрою змушені були тікати від нацистської окупації, бо знали, що на євреїв чекає розправа. Тоді вони могли загинути, та мати їх із шестирічною сестрою встигла евакуювати з міста.

У 1944 році, коли звільнили Черкаси, повернулася з евакуації. Тоді їй було шість.

Разом із дослідницею життя Олександри Шулежко Раїсою Загоріною Таміла Шапіро написала книгу про життя та подвиги Олександри Шулежко. Вона є в краєзнавчому музеї. Там також зберігається її фото, блуза та медаль.

Читайте також: "Евакуаційний ешелон та по два сухарі на дорогу". Спогади черкащанки, яка пережила Голокост

Напередодні 120-річчя Олександри Шулежко захід організували в центральній міській бібліотеці імені Лесі Українки. Таміла Шапіро була серед запрошених почесних гостей.

"Присутнім демонстрували фільм «‎Доля праведниці». Також проводили паралелі із сьогоденням, нинішньою війною. Зокрема, ми почули історію про жінку з Чернігівщини, яка працювала в дитячому будинку і в день початку війни не втікла зі своїми дітьми, а пішла до свого дитячого будинку і переховувала дітей спочатку там, а потім — майже два тижні у монастирі, поки їх гуртом не вивезли. Є такі люди і зараз".

Пані Таміла спілкується із донькою Олександри Шулежко — Ларисою. Нині їй 86 років, живе у Києві. До Черкас на пам'ятний захід, який відбудеться 29 травня, вона приїхати не зможе, однак записала для учасників заходу повідомлення.

"Лариса звернула увагу на те, над чим я раніше не задумувалася. Росія проголосила себе спадкоємицею радянського союзу і робить те саме, що робив тоді він. Олександра Шулежко зуміла зробити так, щоб вберегти дітей. Але потім радянський союз їх просто розкидав кого куди. Вони були всі черкаські, пережили загибель батьків, вибухи. Можливо, у когось із батьків було житло, якісь заощадження, це було рідне місто для цих дітей, але їх розкидали по всьому СРСР, щоб стерти пам'ять. Те саме роблять зараз росіяни — вивозять наших дітей, забирають у них дім. І зараз є такі люди, які теж рятують цих дітей, допомагають їм уникнути депортації", — зазначила Таміла Шапіро.

Вшанують пам'ять праведниці Шулежко у Черкасах 29 травня. До меморіальної дошки покладуть квіти, потому буде зустріч у місцевому кінотеатрі.

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Джерело