Шок, бої та життя під обстрілами. Хроніка-рефлексія про Харків і початок повномасштабної війни — ключові події та історії "шрамів", які змінили "обличчя" міста та його жителів.

Як Харкову вдалося вистояти? Хто і що допомагає йому триматися? Про це у новому подкасті команди Суспільне Харків "Пошрамований".

24 лютого. Початок

О 5-й ранку 24 лютого Харків розбудили звуки вибухів. Напруга, в якій місто жило останні тижні, змінилася розгубленістю, страхом, нерозумінням, що робити.

"Прокинулися від гулу і від гучних вибухів. Моя донька скочила з ліжка, залізла до мене на ліжко і каже "Мама, що трапилося?". Вона була настільки перелякана… Ми не одразу взагалі зрозуміли, що це почалася війна", — згадує харків'янка Анна Шагіян.

З Харкова на власних автівках почали виїжджати деякі містяни. Біля автозаправок, банкоматів, аптек, продуктових магазинів вишикувалися черги.

Харків’яни почали масово спускатися в метро – тоді ще ніхто не знав, що підземка зупиниться на кілька місяців і прихистить десяту частину всього населення міста.

Харків ще намагається жити звичним життям. Батьки у чатах розмірковують, чи вести дітей до шкіл і садочків, частина містян їде на роботу. Працюють всі комунальні служби, виїжджає на виклики швидка.

Того дня лише незначна частина медиків не з’явилася на роботі, згадує керівник Центру екстреної медичної допомоги Віктор Забашта: "Провів нараду, сказав, що в нашій роботі абсолютно нічого не змінюється. Працюємо, як працювали. – Всі прийшли на роботу? – Ні, частина – вони вже 24 не прийшли. Це прикро, але це людський фактор, нічого не поробиш".

З’являються перші повідомлення про наслідки ворожих атак. У Лозовій росіяни завдають авіаудар по військовій частині. У Чугуєві атаковано військовий аеродром, постраждали житлові будинки по сусідству.

Фото однієї з постраждалих – виховательки Олени Курило – наступного дня з’явилося на обкладинках провідних світових ЗМІ. ЇЇ понівечене обличчя стало обличчям війни в Україні.

Згодом американська художниця Євгенія Гершман намалює портрет пораненої жительки Чугуєва. Його продадуть на аукціоні за 100 тисяч доларів. Кошти спрямують на допомогу Збройним силам України та Нацгвардії.

Безпосередньо в Харкові перший удар прийшовся на П’ятихатки. Тим часом в області кількість вбитих мирних людей зростає. На Вовчанщині колона російської техніки розстріляла авто з цивільними, загинула жінка – розповів Суспільному голова громади Анатолій Степанець.

Згодом у цей же день Вовчанська громада буде окупована росіянами, а її очільник перейде на бік загарбників. 15 червня обласна прокуратура оголосить Анатолію Степанцю про підозру в державній зраді.

Станом на 16:20 в Харківській області внаслідок обстрілів отримали поранення та були госпіталізовані 42 жителі, повідомили Суспільному в обласному Департаменті охорони здоров'я. Людей просять здати кров для поранених. Вже за годину до Обласної служби крові вишиковується довга черга з охочих стати донорами.

Щоб не пропустити ворожі колони до Харкова, українські військові підривають Печенізьку дамбу. В регіоні встановлюється комендантська година та режим військово-цивільної адміністрації.

Настає перша ніч у воєнному Харкові. Люди намагаються лягати спати на станціях і в вагонах метро, у домашніх погребах і підвалах, в укриттях, у коридорах і ванних кімнатах. З думкою, що це ненадовго.

Де слухати подкаст "Пошрамований"

Слухайте подкаст пошрамовані на SoundCloud, Google Podcasts, Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Megogo.

Читайте також

"Місто "Барабашово" — подкаст про історію, масштаби та вплив ринку на життя Харкова

Джерело