Педагогам Ізюма, одного з найбільш ураженого російськими обстрілами міста на Харківщині, яке Збройні сили України звільнили у вересні під час контрнаступу, заборгували гроші.

Більшість ізюмських вчителів не отримували заробітної платні з моменту окупації навесні, розповіла Суспільному вчителька Ізюмського ліцею №4 Людмила Козак. Від обстрілів ліцей зруйнований, Людмила — одна з вчительок, яка працює з учнями в евакуації онлайн.

"Наші вимоги — з березня по вересень обов'язково виплатити все заборговане в повному обсязі, без усіляких відписок. Тому що і Херсон, і навіть Ізюмський район, інші громади, які теж були в окупації, виплачували повністю всю зарплатню з усіма надбавками, і люди мали за що жити! Друге: поясніть людям, як вони будуть далі працювати. Третє: що з відпускними, оздоровчими і так далі — все це передбачене законодавством", — говорить Людмила Козак.

Освітянам Ізюма не виплачують зарплатні та повідомили про простій із запізненням у понад пів року

"Вимагаємо обов'язково виплатити все заборговане"

Часткові виплати, близько 5,6 тис. грн, після численних звернень педагогів до різних інстанцій надійшли педагогам, які мали рахунки у "ПриватБанку". Ті, кому зарплатня надходила через інші фінустанови, наприклад, "Ощадбанк", виплат не отримав.

"Поясніть, що це за виплати були? Чому не всім, чому таким чином і коли все буде нарешті виплачено? Багато хто з наших колег залишаються в Ізюмі і починають виходити на зв'язок, навіть на наради, з поганим Інтернетом. Там багато наших дітей. Зараз наша спільнота намагається організувати навчання. Більшість шкіл міста і більшість педагогів хочуть працювати", — розповідає Людмила Козак.

"Нам потрібно на щось жити"

"Дві школи Ізюма відновили роботу онлайн. І ми хочемо працювати зі своїми дітьми, але нам потрібно на щось жити", — наголошує вчителька.

Вона також звертає увагу на те, що у кожної сім'ї, яка виїхала або залишається в Ізюмі, — своя складна ситуація. Психологиня Ірина увесь час перебувала в окупації в Ізюмі: "Я перевіряла рахунок, ніяких надходжень". Суспільне також поспілкувалося із Наталією Кирилко, яка після руйнації квартири з сім'єю евакуювалася на Дніпропетровщину. І вона, і чоловік працюють вчителями у школах Ізюма, в родині двоє неповнолітніх дітей.

"Про "простій з 25 лютого" нам повідомили офіційно 16 вересня. По факту за весь період з початку війни і до сьогоднішнього дня ми отримали лише дві виплати на однакову суму, незважаючи на різні категорії, навантаження, досвід роботи. І виплату отримали тільки ті, хто має картку у "ПриватБанку". Ті, хто має "Ощадбанк", не отримав взагалі нічого по цей день. Ми не знаємо, куди стукати", — говорить Наталія.

"В квартиру прилетіла ракета, сталася пожежа, все згоріло. Ми їхали в нікуди"

"Ми обидва з чоловіком працюємо майже 20 років в різних школах міста Ізюм. Ми виїхали з двома неповнолітніми дітьми на початку березня, наша квартира зруйнована. Ми виїхали з пакетом дитячих речей, схопивши тільки документи. В квартиру прилетіла ракета, сталася пожежа, все згоріло. Ми їхали в нікуди. Дякуючи добрим людям, нас прихистили. Але можна попроситися пожити тиждень, місяць, але коли це триває вже пів року і понад пів року, то це вже просто біда. Ми жили весь цей час на виплати внутрішньо переміщених осіб", — розповідає вчителька.

Сума ВПО не дозволяє придбати усіх необхідних речей для двох дітей, орендувати квартиру та сплачувати комунальні послуги, говорить Наталія.

"Балаклія, Слов'янський район, Краматорський район, Маріуполь, Куп'янськ... Там про освітян, на щастя, пам'ятали. Кремінна і на даний момент окупована, там ідуть активні бої. Але вчитель отримує зарплату", — каже ізюмська вчителька.

Наталія сподівається, що влада погасить заборгованість перед вчителями Ізюма. Вона налаштована продовжувати роботу: "Так, боляче, несправедливо, але я ніколи, навіть ні на хвилину не замислювалася над тим, щоб кинути цю роботу, бо я нею живу".

Читайте також

"На моїх очах впала стіна, де хвилину тому лежала мама": як вчителька евакуювалася з тимчасово окупованого Ізюма

Джерело