З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на Львівщину із півдня, сходу, півночі та центру України релокувались 207 підприємств. З них 144 уже працюють і створили більше ніж 5 тисяч робочих місць. 14 підприємств, які переїхали через війну, уже повернулись до своїх міст, проте більшість з них таки залишились, і не лише не планують повертатись, а й хочуть тут розширятись. Суспільне поспілкувалося з керівниками малих та великих підприємств, які перевезли свої виробництва на Львівщину.

"З тисячі працівників залишилося 400"

Одні з перших і найбільших підприємств, які вирішили рятувати свій бізнес і переїхати на Львівщину є виробництво матраців та мְ’яких меблів – "Матролюкс". До війни у Дніпрі, де зареєстрована фірма, працювало близько тисячі співробітників. У Києві був невеликий склад готової продукції. Але початок війни вніс корективи і довелося бізнес рятувати, а кількість працівників скорочувати.

За словами виконавчого директора підприємства Дмитра Шаміна, рішення про релокацію прийняли швидко – в останні дні лютого. На початку березня частину потужностей уже почали перевозити, а у 20-х числах березня роботу підприємства поновили.

Переїхали понад 200 підприємств. Як український бізнес релокували на Львівщину

Для релокації розглядали різні варіанти – спочатку переїхали в Івано-Франківськ, де навіть запустили виробництво. Згодом заповнили заявку на сайті міністерства економіки, пропозиції почали надходити з Львівської, Чернівецької, Закарпатської областей. Найкращий варіант, а саме – зручне місце розташування, запропонувала Львівська обласна військова адміністрація. Спочатку працювали у приміщенні площею 3 тис. кв.м, зараз – 10 тис. кв.м.

Релокацію здійснювали власними силами. Загалом для перевезення обладнання знадобилося близько 20 вантажних автомобілів.

"Якщо у перші три місяці повномасштабної війни майже всі підприємства, які виробляють схожу на нашу продукцію були закриті, то ми працювали і не зупинялися. Всі заявки на виготовлення і постачання матраців, кариматів посипалися до нас. Тоді співпрацювали з різними організаціями, зокрема, благодійними, волонтерськими, виконували замовлення на товари для військовослужбовців, переселенців", – розповідає Дмитро Шамін.

До Львова фірма перевезла не всі потужності, а лише частину. Зараз підприємство зосереджене у трьох містах – Дніпрі, Львові та Києві. Проте, саме у Львові розвиваються найбільше, у планах – закупити додаткове обладнання, аби розширити виробництво.

Разом з керівництвом у березні до Львова переїхало близько 30 співробітників, зараз залишилося 10, решта – повернулися. Дмитро Шамін каже, оскільки через війну виробництво у Дніпрі скоротилося, кількість зайнятих працівників також знизилася – з тисячі до 400.

У львівському офісі роботу отримали 80 людей, проте у планах наступного року розширюватися і працевлаштувати до 200 працівників. Зараз на підприємстві працюють і львів’яни, і ВПО.

"На 100% плануємо залишатися у Львові. Це вже не тимчасова історія, а стратегічна", – додав Дмитро Шамін.

"Привабливе розташування і хороші умови перебування"

Виробник дезінфікуючих засобів для шкіри рук та поверхонь ТОВ "ІМЕКС МАКС" також одних з перших, хто взяв участь у державній програмі релокації та перевіз свої виробничі потужності із Харкова у Львівську область, зокрема, у Стрий.

Як розповідає представник підприємства Анатолій Родзинський, коли керівництво держави розпочало програму релокації, вони відразу заповнили форму і вже наступного дня фахівці Львівської ОВА зателефонували та запропонували перелік вільних виробничих площ та варіанти вирішення проблем для підприємства. Досить швидко, вже у квітні, виробництво переїхало на Львівщину.

На запитання – чому підприємство вирішили релокувати саме на Львівщину, Анатолій Родзинський називає привабливе розташування та хороші умови перебування.

"На Львівщині, на відміну від Харкова, ставлення до бізнесу набагато краще. Тут нам відразу запропонували кілька варіантів розміщення, допомагали з працевлаштуванням людей, транспортом для переїзду. Оскільки Львівщина є хорошим логістичним центром, неподалік кордон і легко працювати на експорт, вирішили залишитися", – розповідає представник підприємства.

Спочатку на Львівщину підприємство перевезло усі свої потужності, проте згодом частину повернули у Харків. Більшість працівників все ж захотіли повернутися до сімей та своїх квартир. Харків’ян залишилося близько 10-ти, ще близько 20 робочих місць створили на місці. Серед них є жителі нашої області, проте більшість з числа ВПО, але харків’яни.

У Львові фірма планує розширювати свій асортимент.

Після перемоги підприємство залишиться на території Львівщини. Завдяки допомозі ЛОВА, яке надало грант у розмірі 100 тис. грн, підприємство змогло адаптуватися і планує не звужувати ринок збуту, а навпаки розширити виробництво. Для цього уже придбали приміщення площею 800 кв. м. Також підприємство змінило місцезнаходження, тож сплачує податки на Львівщині.

"Ми є компанією, яка виробляє дезінфекційні засоби та хімію. Нашим профільним продуктом був антисептик, який продавали майже у кожній торговельній мережі. Але з початку повномасштабної війни попит на антисептик різко впав, тож почали думати, як працювати далі. Переїхавши на Львівщину, розпочали випуск нових товарів. Зокрема, йдеться про порошок для чищення та мініпіч, яка може стати корисною саме зараз – восени та напередодні зими. Крім того, невідомо, що буде із опаленням, газом, адже росіяни погрожують завдати нових ударів по критичній інфраструктурі. Міста і села на кілька днів можуть залишитися без тепла, електрики, опалення, а завдяки мініпечі можна не лише зігрітися, а й приготувати їсти", – розповідає Анатолій Родзинський.

За його словами, новий продукт – мініпіч-пальник, який скоро з’явиться на полицях, є унікальний для України і вже давно стоїть на озброєнні військових НАТО.

"Це копія швейцарського пальника, але у нас коштує в 10 разів дешевше. Якщо за кордоном його вартість становить близько 7 євро, то у нас – менше одного долара", – каже представник підприємства.

Пальник має вигляд консервної банки, де знаходиться екологічне паливо на основі етилового спирту. Щоб її розпалити, а згодом зігрітися, закип’ятити воду або приготувати їжу, варто поставити конфорку. Продукт є екологічний, не створює диму і не має жодних шкідливих викидів.

"Повертатись не плануємо"

Натуральні снеки та чипси спочатку на Київщині, а тепер на Львівщині виготовляє ТОВ "Снек Трейд Юей". На ринку вони вже восьмий рік. Директорка фірми Таїсія Григор’єва, яка є львів’янкою, розповідає, що до війни їхні потужності були розташовані в одному зі сіл Броварського району Київщини. Та через війну фірму довелося релокувати.

"Територія, де ми працювали, розташована ближче до Чернігова. Коли опинилися під окупацією, вирішили релокувати бізнес", – каже Таїсія Григор’єва.

Оскільки Таїсія сама є львів’янкою, каже, що крім Львівщини альтернативних місць для переїзду не розглядала.

"На Львівщині для переїзду нам запропонували з 50 локацій, представники ЛОВА постійно комунікували, самі робили попередній відбір приміщень і навіть допомогли організувати перевезення, зокрема, за допомогою Укрпошти знайшли фуру з гідробортом. Загалом ми були прив’язані до таких основних моментів як постачальники і логістика. Фактично Броди, де ми "зупинились", вирішили ці два питання", – каже співрозмовниця.

У червні буквально за один день фірма перевезла все обладнання, а саме виробництво на Львівщині запустили у липні. Десятеро працівників, які на той час працювали на фірмі, залишилися на Київщині. Стільки ж нових набрали з числа ВПО та місцевих жителів.

Незважаючи на те, що через війну продукцію стали продавати менше, все ж фірма працює і намагається розширюватися та працює над експортом.

"Вся наша продукція, на відміну від більшості снеків, відрізняється тим, що ми не використовуємо ніякої хімії. Усе виключно з натуральних складників – на основі натурального українського житнього хліба з додаванням натуральних спецій – часника, цибулі, суміші томату з базиліком тощо", – додає Таїсія Григор’єва.

Повертатися підприємство не планує. Воно уже здійснило перереєстрацію у Львівській області та отримало фінансову допомогу від Львівської ОВА на суму 100 тис. грн.

Допоможуть релокуватись всім охочим

Як зазначив заступник голови департаменту економічного розвитку Львівської обласної військової адміністрації Орест Гринів, станом на вересень 2022 року на Львівщину переїхало 207 підприємств. З них 144 вже запустили свою діяльність. 14 підприємств, які релокувались, вже повернулись до своїх міст. Здебільшого, це стосується Києва і Київської області.

"Заявок отримуємо багато. Міністерство економіки усіх збирає, обробляє і розподіляє по військових адміністраціях. Відповідно, під об’єкти шукаємо території, куди може переїхати те чи інше релоковане підприємство. Загалом Львівщина є лідером з релокації бізнесу, адже ми найбільше опікуємося підприємствами, які виявили бажання переїхати – від початку розгляду заявок аж до переїзду", – розповідає Орест Гринів.

За його словами, на Львівщину здебільшого релокувались підприємства легкої та харчової промисловості, машинобудування та металообробки. Серед них найбільші – це "Позмашина", які створили близько 600 робочих місць, "Матролюкс" та "Вітрові системи України". Разом вони створили близько 5 тисяч робочих місць.

Більшість підприємств, які релокувались, зі собою перевозять максимум 20% працівників, решту набирають на місцях.

Львівська ОВА не лише допомагає у пошуку та розміщенні підприємств, а й безкоштовно перевозить обладнання за допомогою Укрзалізниці та Укрпошти, веде супровід з документацією та допомагає з працевлаштуванням працівників. Зокрема, на Львівщині діє Програма підтримки бізнесу, яку розробила Львівська ОВА на період в

Джерело