1 жовтня запрацював газопровід між Грецією та Болгарією. Газогін проходить між грецьким містом Комотіні та болгарським Стара-Загора. Він змінить правила гри і дозволить позбавитися залежності від російського газу, заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

За допомогою цього газогону газ до країн південно-східної та центральної Європи зможе надходити з різних джерел. Раніше близько 80% своїх внутрішніх потреб Болгарія закривала імпортом газу з Росії. Однак коли Софія відмовилася платити "Газпрому" за енергоносії у рублях, Москва припинила постачання. Тепер же паливо надходить з Азербайджану.

"Це означає позбавлення залежності від російського газу. Натомість, інтерконнектор може покрити усі газові потреби Болгарії, і це дійсно чудова новина у дуже важкий час”, — зазначила фон дер Ляєн.

Запрацював газопровід між Грецією та Болгарією

З її словами, і в Болгарії, і в Європі люди відчувають наслідки російської війни, але завдяки подібним проєктам Європа матиме достатньо газу для зими.

“Це робить нас незалежними від інших. Інакше кажучи, Європа має усе, щоб звільнитися від нашої залежності від Росії. Це питання політичної волі", — сказала фон дер Ляєн.

29 вересня прем'єр-міністри Болгарії та Греції Кирил Петков і Кіріакос Міцотакіс взяли участь у церемонії відкриття газопроводу між країнами.

“Однією з найкращих новин для Болгарії, результатом зусиль нашого уряду, є те, що з 1 жовтня буде введено в експлуатацію ключовий проект для реальної газової диверсифікації країни — інтерконектор з Грецією”, — написав тоді Петков у Twitter.

Що відомо 26 липня через скорочення російською компанією-монополістом "Газпром" поставок газу у Європу, ціни на паливо підскочили на 20%, сягнувши майже 2300 доларів за тисячу кубометрів. Того ж дня країни-члени Європейського Союзу офіційно погодилися на добровільне скорочення попиту на природний газ на 15% у порівнянні з їхнім середнім споживанням за останні п’ять років. 2 вересня транспортування газу в газопроводі "Північний потік" було повністю зупинено. Офіційна причина — несправності, пошкодження, які не дозволяють забезпечити безпечну експлуатацію газотурбінного двигуна. Офіційний представник Європейської Комісії заявив, що привід для зупинки газопроводу є вигаданим та свідчить про ненадійність Росії як постачальника газу. 27 вересня вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2", що, ймовірно, спричинило витік газу. Данське морське відомство встановило заборонену зону в радіусі 5 морських миль від газопроводу. У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування. Європейський союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем. Читайте також

У Польщі відкрили газопровід Baltic Pipe. Він має закінчити "епоху домінування Росії"

Проблеми з постачанням газу в Європу будуть до зняття санкцій — Кремль

Росія воює не тільки з Україною, але і з усім ЄС — прем'єр Іспанії

Джерело