У четвер, 29 вересня, відзначають Всесвітній день здоров'я сітківки ока, Всесвітній день серця, День отоларинголога, День пам’яті трагедії Бабиного Яру, Всесвітній День моря.

Також в цей день в Аргентині – День винахідника, Бруней – День Конституції, Еквадор – День бабусі та дідуся, США – Національний день кави Моккачіно.

День пам’яті трагедії Бабиного Яру

29 вересня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони

Бабин Яр - одне з всесвітньо відомих місць трагедій, які стали символом Голокосту, урочище на північно-західній околиці Києва. За два дні 29 та 30 вересня 1941-го року, за офіційними історичними свідченням, там розстріляли майже 34 тисячі євреїв. Це були не лише жителі Києва, а і біженці з окупованих українських регіонів, що прибули до міста у надії на порятунок.

29 вересня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони

Масові розстріли у Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися і пізніше, аж до звільнення Києва від окупації.

Під час німецької окупації Києва у 1941—1943 роках Бабин Яр став місцем масових розстрілів німецькими окупантами за етнічною ознакою — євреїв та циган, мирного населення і радянських військовополонених, а також партійних та радянських активістів, підпільників, членів Організації Українських Націоналістів (переважно членів ОУН-м), заручників, психічнохворих, «саботажників» і порушників комендантської години та тих, хто чимось не догодив владі «вищої раси», яка будувала свій «арійський мир».

Всесвітній день серця

29 вересня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони

Всесвітній день серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я з 2000 року. Ця подія щорічного характеру, яка відзначалася в останню неділю вересня. З 2011-го року - фіксована дата - 29-те вересня. Метою цього міжнародного дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця.

Серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смерті у світі. Метою проведення в цей день заходів є необхідність максимального залучення уваги людей до свого здоров’я, формування розуміння того, що на виникнення і перебіг хвороби можна і потрібно активно впливати.

Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань - це артеріальні гіпертензії, підвищений рівень загального холестерину крові та його фракцій, надмірна вага, гіподинамії, тютюнопаління і стреси.

Всесвітній день моря

29 вересня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони

Це один з міжнародних днів у системі Організації Об’єднаних Націй. Відзначається з 1978 року за рішенням Х сесії Асамблеї Міжурядової морської консультативної організації (ИМКО) в останній четвер вересня.

Мета Всесвітнього дня моря привернути увагу міжнародної громадськості до того, який непоправний збиток морям і океанам наносять перелов риби, забруднення водоймищ і глобальне потепління. Два найбільш важливі завдання - підвищення безпеки на морі і попередження забруднення морського середовища, зокрема нафтою.

Близько 70% планети покрито водою. Біомаса всіх морських мешканців - від водоростей до блакитних китів - складає 90% біомаси всіх живих організмів планети. Існування більшості представників різних видів морської флори і фауни пов’язано з кораловими рифами.

Яке церковне свято

29 вересня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони

29 вересня Православна церква вшановує пам’ять мучениці Людмили, княгині Чеської, яка за дотримання традицій християнської віри була вбита своєю невісткою.

Свята Людмила жила в кінці ІХ– на початку Х століття. Вона була донькою сербського князя. Людмила вийшла заміж за чеського князя Боривоя і разом з чоловіком прийняла святе хрещення від святителя Мефодія, архієпископа Моравського, просвітителя слов’ян.

Ставши християнами, подружжя піклувалося про просвітлення свого народу світлом Христової віри. Рано овдовівши, свята Людмила вела суворе життя і продовжувала піклуватися про Церкву в правління сина Вратіслава. Це викликало ненaвисть невістки – дружини сина, Драгоміри.

Після смepті сина Вратіслава на престол вступив юний онук Людмили – В’ячеслав. Користуючись молодістю і недосвідченістю правителя, вісімнадцятирічного В’ячеслава, Драгоміра знову стала впроваджувати серед народу язичницькі звичаї.

Свята Людмила пішла в місто Течин, де під час молитви була yдyшена вбивцями, яких послала Драгоміра. Мощі святої були пoховані в Течині біля міської стіни. Над її мoгилою стали відбуватися чудесні знамення і численні зцілення.

Народні прикмети:

  • Чим тепліша і сухіша погода в цей день, тим пізніше зима настане. Якщо день сонячний і погожий, сильних холодів не буде, а зима буде м'якою.
  • Якщо грім гримить, то зима буде холодна і безсніжна.
  • Якщо 29 вересня плюсова температура за вікном, то холоди настануть нескоро.
  • Галки в зграї зібралися – до ясної погоди.
  • Листя на деревах пожовкло, але не падає – осінь буде довгою.
  • Зірки вранці мерехтять – до зміни погоди.
  • Шпаки в теплі краї не полетіли – тепло триватиме ще довгий час.

Що не рекомендується робити:

  • Не можна в цей день починати нових справ.
  • Цілуватися сьогодні не бажано – до розлуки.
  • Якщо до хати залетіла пташка, то її не можна відпускати. Потрібно протримати її до весни та вилікувати.
  • Цей день також вважається несприятливим для переїздів і тривалих поїздок.

Іменини

У середу, 29 вересня, іменини відзначають Віктор, Йосип, Людмила, Михаїл, Гавриїл, Рафаїл.

Джерело