Частина деталей могла бути ввезена до рф в обхід санкцій. Водночас деякі зі згаданих у розслідуванні компаній вже оголосили про внутрішні перевірки

російські озброєння майже повністю залежать від електронних складників західного виробництва. Про це повідомив Британський Королівський інститут об'єднаних служб (RUSI), який спеціалізується на питаннях безпеки й військових дослідженнях. Аналітики цього наукового закладу оприлюднили звіт про застосовувану росією зброю в Україні, пише "Ракурс".

Королівський об'єднаний інститут оборонних досліджень Великої Британії вивчив трофейні зразки 27 видів сучасної російської зброї, яка використовувалася в Україні та була захоплена українською армією.

Щонайменше 27 видів озброєння рф складаються переважно з іноземних деталей – розслідування

Серед вивчених зразків були крилаті ракети, системи зв'язку та комплекси радіоелектронної боротьби. Експерти виявили у цих зразках не менше 450 видів імпортних деталей виробництва США, країн Європи та Східної Азії.

"Із 450 складників, знайдених RUSI в російських військових системах, 317 виявилися виготовленими компаніями США. Також у тих системах бути деталі з Японії, Тайваню, Швейцарії, Нідерландів, Німеччини, Китаю, Південної Кореї, Великої Британії, Австрії та інших країн", – мовиться в документі.

Частина з них могла бути ввезена до рф в обхід санкцій, мовиться у доповіді.

"Без критично важливих західних компонентів росія не змогла б вести війну так, як це робила під час військового конфлікту в Україні 2014 року та продовжує зараз. Ось простий приклад: спочатку російські військові шукають ціль для удару за допомогою безпілотника "Орлан-10", потім передають координати цієї цілі за допомогою комплексу радіозв'язку "Акведук", а потім випускають ракету із реактивної системи залпового вогню "Торнадо-С", – пишуть аналітики.

В "Орлані-10" експерти RUSI виявили японський двигун, систему управління на базі мікроконтролера швейцарської компанії та карданний підвіс для камери з американським обладнанням. Комплекс "Акведук" містить понад 10 іноземних компонентів, а критично важливі елементи навігації ракети 9М549, яку запускають з "Торнадо-С", зроблені американськими компаніями, заявили в RUSI.

Такі ж справи з російськими крилатими ракетами 9М727 і X-101, у кожній з яких експерти виявили понад 30 компонентів, виготовлених найбільшими американськими виробниками. Загалом із 450 іноземних компонентів, знайдених у російській зброї, 70% випустили компанії із США.

У звіті зазначено, що росія не має своєї альтернативи імпортним деталям, виявленим RUSI. Щоб отримати дозвіл на використання у військовій техніці зарубіжних складників, російські компанії мають довести міноборони рф факт відсутності вітчизняних аналогів.

Якщо частину західних деталей, використаних під час виробництва російської зброї, було випущено на початку 1980-х, інші – зовсім недавно. Як приклад наводяться компоненти крилатої ракети "Калібр", виготовлені у 2018-2019 роках, тобто через чотири роки після того, як західні країни запровадили санкції проти росії.

Експерти наголошують, що деякі із знайдених у російській зброї компонентів підлягали суворому експортному контролю ще до вторгнення росії до України у лютому 2022 року. Таким чином, вважають експерти RUSI, вони потрапили до рф в обхід санкцій: або їх таємно купили безпосередньо або отримали через посередників. Але значна частина виявлених компонентів – це продукція подвійного призначення, яка використовується у цивільних товарах, тому експортні обмеження не поширюються.

Як відомо, після вторгнення росії в Україну країни Заходу заборонили експорт високих технологій до росії, а технологічні компанії оголосили про припинення постачання. Але попри це, з початку війни до кінця травня до росії доставили понад 15 тис. партій західних електронних компонентів, мовиться у спільному розслідуванні RUSI та агентства Reuters.

Виробники пояснили це тим, що частина товарів уже була в дорозі на момент вторгнення в Україну або тим, що це були внутрішні поставки компаній (так заявили в Intel, яка припинила діяльність у рф в квітні). Проте деякі зі згаданих у розслідуванні компаній уже оголосили про внутрішні перевірки.

Як повідомляв 5.UA, вранці 24 лютого росія розпочала повномасштабну війну проти України. По кількох військових об'єктах у Києві, Харкові та Дніпрі були завдані ракетні удари, а війська рф перейшли кордон під Харковом.

ЗСУ, всі спеціальні та силові служби держави були підняті за тривогою. Ворог почав інтенсивні обстріли підрозділів ЗСУ на сході – українська армія дає відсіч російським військам. В екстреному режимі працює Рада національної безпеки й оборони. Запроваджено воєнний стан. Україна офіційно направила позов проти російської федерації до Міжнародного суду ООН у Гаазі.

Джерело