Наша дискусія про те чи бувають хороші росіяни, перш за все контрпродуктивна. Чому? Та тому, що це чиста схоластика, яка не допомагає нам вирішити ні одного. Підкреслюю: ні одного важливого для нас питання.

Почну з книги «Моссад», видавництва «Наш Формат». Багато хто з нас нею зачитувався і навіть щось постив на ФБ. Пам‘ятаєте, як ізраїльтяни використали колишнього фашиста, щоб вирішити свої конкретні проблеми? І він їм допоміг не тому, що він хороший фашист чи поганий фашист. А тому, що ізраїльтяни підійшли прагматично до цього конкретного питання, як і до багатьох інших питань.

Звичайно, прагматизм – це багатоходова логіка, а не простий срач. Питання «Чи бувають росіяни хорошими?», насправді, має звучати так: «Чи може ця конкретна людина нам допомогти сьогодні (завтра, післязавтра)?». Мені все одно хороший він чи поганий. Більш важливо, що мені від нього потрібно сьогодні і чим він може бути корисним.

Про хороших та поганих росіян

А тепер про трохи складнішу річ: про русскій мір. Ми всі (включно з «хорошими» росіянами, американцями і європейцями чотири місяці дивуємося всій цій непробивній твердолобості росіян, які не бачать очевидні речі. В попередньому пості я поділився лінком на дослідження Ukrainian Institute for the Future про психологію садизму, закладену в русскім мірє. Але ми маємо уяснити ще одну важливу річ: в Росії немає навіть натяків на іншу ідеологію. У них зараз взагалі немає альтернативи (альтернатива – ключове слово).

Є софт варіант русского міра Навального і хард варіант Путіна. А «хороші» росіяни в цілому живуть в інваріантах парадигми Навального.

В 1991 році, коли розвалювався Союз була альтернатива. Зараз альтернативи в голові росіян не існує. І тут є величезна претензія до цих самих «хороших» росіян, які за останні 15 років не додумалися до того, що потрібно запропонувати цю альтернативу, щоб мати можливість зайти в політику. «Хороші» росіяни продовжують жити в ідеологічних ілюзіях Фукуями про «кінець історії».

На жаль, всі наші зусилля поки наражаються не на тупість, а на відсутність іншого.

Що нам з цим робити? За чотири місяці, згідно з даними Левада-центру, кількість тих, хто підтримує діі влади впала на 5%.поки це небагато. Але підкреслю, без альтернативи, їх кількість не буде кардинально рости.

Тому нам, напевне саме нам, доведеться мати справу з «хорошими» росіянами, щоб допомогти їм створити «іншу» ідеологію.

Джерело