Режисерка документальної редакції Першого каналу Суспільного Мовлення Сніжана Потапчук взяла участь у Регіональному Українському Жіночому Конгресі. Онлайн-захід відбувся напередодні в Івано-Франківську та об’єднав 60 лідерок з усієї України і з-за кордону.

На трьох дискусійних панелях обговорювали питання про нові обставини, в яких доводиться діяти жінкам, лідерство у місцевих громадах, труднощі політичної діяльності в регіонах, які постраждали від бойових дій, про успішні ініціативи, які запускають економіку України, створюють нові робочі місця та забезпечують належну релокацію бізнесу у більш безпечні регіони України, а також про волонтерські та соціальні ініціативи, які допомагають українцям та українкам долати виклики війни.

Сніжана Потапчук розповіла про те, як, починаючи з 2014 року, змінилося ставлення до жінок на війні, про їхню роль у реабілітації захисників України, а також про те, які стереотипи й труднощі доводиться долати жінкам, які перебувають у зоні бойових дій.

Режисерка Сніжана Потапчук представила Суспільне на Регіональному Українському Жіночому Конгресі

"Ставлення до жінок на війні з 2014 року змінилося. На початку нас часто запитували, що ми тут робимо, радили повертатися додому і нам доводилося пояснювати, чому ми там. Тепер же відношення до жінки в армії, до жінки з камерою зовсім інше. Ми зарекомендували себе як таких, яким можна довіряти. До нас вже більше немає запитань. І це чудово, що є розуміння і жінкам дали право вибирати й вирішувати, де їм бути і чим саме займатися під час війни", — розповіла Сніжана.

Режисерка наголошує, що треба розповідати й показувати історії жінок, які пережили важкий досвід, пов’язаний з воєнними діями. Це може надихнути інших жінок, підтримає їх і покаже, що вони не наодинці зі своїм горем, і що суспільство їм вдячне за синів та дочок. Саме так з’явилась ідея зняти документальний фільм «Дихай». Ще один документальний проєкт про сильних жінок і чоловіків — «Сильна», він ще глибше розкриває роль жінки під час війни. Про його створення та героїв Сніжана розповіла учасницям та учасникам Конгресу.

"Ми з колегами звернули увагу, що існує пласт, не висвітлений у медіа. Ми хочемо не лише розказати про сам факт війни, яка прийшла до багатьох родин, а й показати, як жінка, мати змогла цей досвід пережити, трансформувати у собі і знайти нові стимули, важелі жити далі, діяти далі. І щоб глядачі, й зокрема жінки по всій Україні, завдяки таким фільмам і проєктам розуміли, що вони не самі у своїй біді. Для когось, можливо, це стане прикладом, імпульсом для пошуку себе у нових обставинах. Ми хочемо, щоб жінки гуртувалися", — наголосила Сніжана Потапчук.

Співзасновниця Регіонального Українського Жіночого Конгресу Олена Кондратюк відзначила вагому роль жінок у боротьбі за свободу та мир в Україні.

«Жінки на рівних із чоловіками воюють на передовій. Сьогодні на передовій понад 37 тисяч жінок-військових, з яких понад 1000 вже стали командирами. Більш ніж 80% медиків — це жінки. Серед них багато військових медиків. Ми вклоняємося пам’яті та жертовності сержантки Інни Дерусової, яка загинула в боях за Охтирку. Вона є першою жінкою, яка здобула звання Героя України посмертно. Ми не забудемо подвигів Катерини Ступницької, яка під шквальним вогнем надавала допомогу українським танкістам. Катерина посмертно отримала “Золоту Зірку” звання Героя України в боях за Київщину. Українські жінки абсолютно фантастичні. Де б вони не були, в Україні чи вимушено за кордоном, — вони, попри всі труднощі та виклики, працюють, допомагають і захищають», — сказала Олена Кондратюк.

Підсумком конгресу стане заява-рекомендація до громадянського суспільства та іноземних партнерів, як нині варто підтримати жінок-лідерок, які працюють на перемогу.

Запис Конгресу за посиланням.

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й канали Суспільного радіо ( Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.

Джерело