Через війну українці переживають значне психологічне навантаження. Цей складний період відбивається на житті кожного, особливо на дітях, їхня нервова система ще не сформована остаточно. Наслідками можуть бути прояви нервових тиків, заїкуватість, депресії та тривожних станів. Тому батьки та близькі повинні докласти всіх зусиль, щоб мінімізувати негативний вплив психотравматичних факторів війни.

 

У МОЗ розповіли про причини нерівного тику у дітей та як з ним боротися.

Нервові тики у дітей: у МОЗ розповіли про причини та те, як виправити

Один із найчастіших проявів неврологічних порушень, що проявляється у дітей за допомогою різких, неконтрольованих рухів чи звуків – це тики.

Види тикових розладів
Транзиторний (або минущий) тиковий розлад. Може проявлятися спритними або голосовими тиками з повним зникненням симптомів захворювання протягом року

Хронічний моторний тиковий розлад. Виявляється без вокального компонента, зазвичай, триває більше року.

Синдром Турети. Фізичні та звукові тики виникають одночасно. У хлопчиків зустрічається у 10 разів частіше, ніж у дівчаток.

Причини тикових розладів
Психоемоційне збудження. Виникнення тику може спровокувати як гостра психоемоційна травма, і тривалий несприятливий психологічний клімат у ній.

“Тік першого вересня”. Приблизно у 10% дітей нервовий тик дебютує у перші дні відвідування школи.

Порушення харчування. Недостатність кальцію та магнію в організмі може спричинити судомну активність м’язів, зокрема тики.

Порушення режиму та погані звички. Перевтома, хронічне недосипання, тривалий перегляд відео, читання книг при поганому освітленні можуть призводити до розвитку нервових тиків.

Спадкова схильність. Останні дослідження вказують на те, що нервовий тик передається за аутосомно-домінантним типом спадкування.

Як виправити нервові тики у дітей
Відволікання. Дуже дієвий спосіб тимчасово усунути нервовий тик дитині цікаве заняття.

Швидке усунення нервового тику повік. Помірно натискайте пальцем у ділянці надбрівної дуги та утримуйте протягом 10 секунд. З такою ж силою натисніть протягом 10 секунд в області внутрішнього та зовнішнього кута ока. Потім сильно заплющте очі на 3-5 секунд, максимально напружуючи повіки. Цю послідовність дій повторіть 3 рази з інтервалом на хвилину.

Психологічна корекція – дієвий метод терапії у разі простих моторних тиків.

Якщо тики впливають навчання, дієвим методом може бути поєднання когнітивної поведінкової терапії (КПТ) і медикаментозного лікування.

Медикаментозне лікування тиків слід розпочинати лише за умови, що всі попередні методи не принесли жодного позитивного результату. Препарати призначаються дитячим лікарем-неврологом або дитячим лікарем-психіатром.

Що робити, щоб мінімізувати стрес та зберегти дитячу психіку
Дітей віком до 10 років краще не допускати до перегляду новин.

Не обговорюйте негативних новин поряд зі своїми дітьми.

Створюйте ігрові моменти: діти дуже добре залучаються до ігор, навіть за умови, що лунає сирена, і вам потрібно бігти в укриття.

Спробуйте зайняти мозок дитини чимось продуктивним.

У укритті можна читати з дитиною книгу, розповідати спокійні та повчальні казки, говорити про майбутнє.

Джерело