16 травня інтернет облетіла світлина бійця "Азову", на якій один із захисників "Азовсталі" стоїть у промені світла. Автор цієї світлини – уродженець міста Малин Дмитро "Орест" Козацький, котрий разом із побратимами з першого березня тримав оборону на "Азовсталі" у Маріуполі.

Нині Дмитро Козацький у російському полоні. Матір Дмитра Ірина розповіла кореспондентам Суспільного, що фото у промені світла на "Азовсталі" для неї сповнене символізму, адже промінь сонця на ньому, наче промінь надії для всіх і для неї самої. Надії на те, що Дмитра та його побратимів визволять.

Фотографувати Дмитро любив із дитинства, відвідував фотогурток. Згодом після закінчення школи вступив на спеціальність "Інформаційні технології" у Польщі. Навчання покинув і повернувся до України, аби взяти участь у Революції гідності. Із 2015 року пішов захищати країну у лавах Нацгвардії, у 2017 став бійцем "АЗОВу". З перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну став на захист української державності. Тримаючи оборону Маріуполя, Дмитро не лише воював, а й фотографував життя побратимів – знімав та співав під вибухи снарядів.

Матір бійця

Матір Дмитра Козацького Ірина каже, що не бачила сина понад п'ять місяців.

"Першого березня я дізналася, що вони пройшли на завод "Азовсталь", і з першого березня вони були до останнього часу захисниками, оборонцями "Азовсталі", – говорить жінка. – У грудні (2021 року – ред.) він останній раз приїздив на два дні, щоб зустріти з нами Новий рік. Наступного разу він сказав, що приїде на Великдень, але до Великодня не вийшло".

Ірина розповідає, що з сином листувалася за допомогою коротких СМС.

"Я кожного ранку писала йому СМС-ки, Але поки писала, по три рази витирала текст, бо не знала, як і що писати, як спитати... Та в нього завжди була одна відповідь: мам, все добре, все нормально; поїли, попили чай і все інше. Просто один раз він проговорився, що нарешті знайшли їжу і він ситий заснув. Ніколи старався не показувати, що десь якось складно, він казав: ми тримаємося, ми будемо триматися, ми переможемо".

Завод "Азовсталь" у Маріуполі став символом незламності українських військових. Нині ж, каже Ірина, вона понад усе чекає на дві речі: на перемогу і на те, аби сина якомога швидше визволили з полону.

"Першого березня, коли наші військові, наші "азовці" перейшли до оборони на "Азовсталі" , я багато разів дякувала цьому заводу, що він став фортецею, захистом, обороною для мого сина і всіх його побратимів. І потім, коли він уже не виходив на зв’язок , ми зрозуміли, що їх забрали в полон. Я думаю, що це не полон, а це евакуація. Це не полон, бо такі герої в полон не здаються. Я дуже чекаю визволення, дуже чекаю нашої зустрічі, а ще найбільше я чекаю перемоги нашої України, бо ми на це заслуговуємо", – каже мама азовця Дмитра Козацького.

20 травня Дмитро Козацький перед тим, як потрапити в полон, опублікував допис у своєму Twitter.

"Ну от і все. Дякую за прихисток Азовсталь – місце моєї смерті і мого життя. До речі, поки я буду в полоні, залишу вам фото в найкращій якості, відправляйте їх на всі журналістські премії і фотоконкурси, якщо щось виграю, після виходу буде дуже приємно. Дякую всім за підтримку. До зустрічі", – написав у своєму Twitter Дмитро.

Що відомо Командир "Азову" Денис Прокопенко увечері 16 травня записав нове звернення. Він повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконали. Поранених військових з "Азовсталі" у Маріуполі евакуювали в лікарню Новоазовська на території самоназваної "ДНР". Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. Туди доставили 53 важкопоранених бійців. Ще 211 — евакуювали через гуманітарний коридор в окуповану Оленівку. Їх планують повернути на підконтрольну Україні територію за процедурою обміну. Російські війська зруйнували Маріуполь Донецької області. Місто перебувало в блокаді армії РФ із початку березня. Голова Донецької обласної військової адміністрації Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ. Мер Маріуполя Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

Джерело