Тема, яка є релевантна для аудиторії Івано-Франківщини зараз, а точніше останні два роки – це НЕдотримання санітарних норм, та низька вакцинація від коронавірусу. 20 січня цілком очікувано, стало відомо, що Прикарпаття визначили епіцентром нового спалаху коронавірусу. А згодом додалася новина, що з 24 січня область повертається у “червону” зону.

Буковель, церква і лікарня: чому Прикарпаття вкотре стало епіцентром спалаху коронавірусу?

Саме на цю тему мене, журналістку “Галки” Єву Жасминову, наштовхнуло те, що Прикарпаття після кожного великого свята стає епіцентром спалаху коронавірусу.

Відмотаємо час назад: 11 березня 2 роки тому у Франківську вводять карантин через коронавірус. Як змінилося житття людей відтоді? Та й чи змінилось взагалі?

Весна 2020


Все почалося 18 березня 2020 року, тоді на Прикарпатті у трьох людей підозрювали коронавірус. І хоч підозри не підтвердились, область активно готувалась зустріти хворобу. Тим часом першість в кількості хворих по Україні здобула сусідня Чернівецька область. У Франківську ж дезінфікували громадський транспорт, вулиці, люди навіть вірили, що з літаків будуть розпилювати антисептик. Потрохи закривались кінотеатри, непродовольчі магазини, торгово-розважальні центри, на в’їздах до міста встановили блок-пости, а людям заборонили гуляти парками та скверами. Але ж ми на Прикарпатті тому, Служба Божа під час карантину: в Івано-Франківську все без змін.

Вже 22 березня 2020 року на Прикарпатті зареєстрували 40 хворих на коронавірус.

Люди не дотримувались карантинних норм і досі не дотримуються, цілуються, обіймаються, ходять до церкви і вірять, що Боженька їм допоможе. Багато хто не вдягає маску в церкві, далі цілують ікони і роблять похорони скликаючи пів села. Досі серед мешканців мало тих, хто думає критично і вміє оцінювати ситуацію реально. Одне порушення карантину під час богослужіння зафіксували на Прикарпатті у квітні 202 року.

Минули два роки, як змінилась ситуація?

Після святкувань буде новий пік захворюваності: попри стабілізацію ситуації з ковідом прикарпатців закликають “не розслаблятися” 7 грудня 2022 року.

“Новий рік – новий антирекорд! Станом на сьогодні зареєстровано найбільшу кількість нових випадків COVID-19 в Івано-Франківській області…Неприємно повідомляти таку статистику, адже такої кількості хворих на Прикарпатті не було навіть під час найвищих часів, коли пандемія COVID-19 тільки набирала обертів! Насправді ця ситуація була прогнозованою та очікуваною, адже я та мої колеги кожного дня попереджали громадян про можливість такої ситуації. Зараз маємо результат порушення карантинних норм та обмежень. На жаль, люди до кінця не усвідомлюють всю проблематику даної ситуації та, не зважаючи на погіршення епідемічної ситуації на території області, продовжують жити безтурботним звичайним життям. Кожному громадянину необхідно зрозуміти та усвідомити, що епідемічна ситуація в нашій області залежить від кожної людини без винятку! Тому, вкотре вас закликаю йдучи в місця масового скупчення людей не забувайте вдягати маску, дотримуйтеся соціальної дистанції. Плануючи відвідати виставу чи концерт, не забудьте про обов’язкову вакцинацію проти COVID-19. Крім того, в такий непростий час не забувайте про найближчих, особливо про літніх людей, подбайте про їх індивідуальний захист та про імунізацію. Дотримуйтеся всіх карантинних норм та обмежень!”, – написав на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук головний санітарний лікар Франківщини Руслан Савчук.
А вже 20 січня, після святкувань Нового року, Різдва, рекордної в історії України коляди у Підгір’ї (понад 4 400 учасників). Прикарпаття визначили епіцентром нового спалаху коронавірусу.

“В нашій області зараз є така ситуація, враховуючи менталітет наших жителів, те, що в нас були свята… Від Романа до Йордана. Тож ми очікуємо наплив хворих, але немає чому панікувати, адже станом на сьогоднішній день з майже мільона триста тисяч жителів нашого краю, щеплення отримали 826 тисяч. Але тут враховано першу та другу дози, а третю отримали всього 163 особи, тобто ті особи, які мають показання через знижений імунітет. А бустерну дозу отримали вже 2048 осіб, в тому числі й медики”, – про це 21 січня розповів у ефірі радіо “Західний полюс” відповідальний за імунізацію в Івано-Франківській області Микола Стовбан.

В той час франківці і соцмережі Фейсбук діляться думками з цього приводу:

“Чи буде під час пандемії розколяда?! Вже так наколядувалися, що маємо плачевну картину… сумно.” – пише в соцмережі фейсбук франківка Лідія Смолинська.

“Бачите як круто, наша область краща за Київ, Львів, Харків, Дніпро – міста мільйонники”,- пише в соцмережі фейсбук Наталія Дзіковська.
“З прийдешніми лохдаунами краяни) Цікаво чи буде бидло смердіти, що то Буковель винен”, – пише Lastik Lastovetskiy.
“То ж ви славно святкували, всіх цілували, колядували, гроші заробляли. Ось і маєте!”, – пише Nadia Nagurna.
“Місяць святкували, жодних проблем… а тут на рано проснулись – ху@ць і вспишка)”, – пише Коля-Таня Х.
“Це ж не мішає дітям в школу ходити?”,- пише Анна Гринчак.
“Завжди Чернівецька і Франківська починають, а Дніпровська і інші закінчують сезонку.Зате святкували ми гучно”, – пише Ірина Ільницька.
“Третю вакцину треба колоти, повинні страх навести, а то люди не підуть колотися”,- пише Алеся Попова.

Буковель, як паралельний світ
Окрім того, що за ці два роки люди досі вірять у фейки, вперто не дотримуються санітарних вимог у самому Франківську, варто враховувати, що на Прикарпатті безліч місць відпочинку, які особливо популярні взимку. Тож сюди приїжджають з інших областей, і знову ж таки не дотримуються карантинних норм, люди катаються на лижах, сидять у закладах харчування. Життя на Прикарпатті зараз проходить так, наче коронавірусу не існує.

На старті пандемії, коли у містах вже був оголошений локдаун, лише 25 березня 2020 року “Буковель” нарешті вирішив піти на карантин і достроково припинив зимовий сезон.

Вже 17 січня 2021 року Буковель перевірили на дотримання карантину: виявили лише шість порушень.

26 лютого 2021 року, попри локдаун і рекордні показники зараження коронавірусом на Прикарпатті, Буковель продовжить роботу.

11 березня Прикарпатські підприємці перекрили дорогу на “Буковель” – вимагали закрити курорт.

“Згідно висновків Міністерства охорони здоров’я, новий спалах коронавірусної хвороби в Івано-Франківській області почався з гірськолижного курорту “Буковель”. Про це на форумі “Україна 30. Інфраструктура” сказав заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко. Звідси випливає логічний висновок – якщо джерелом розповсюдження вірусу є курорт “Буковель”, то потрібно терміново його закрити, щоб перервати ланцюг розповсюдження цієї біди.”

13 березня 2021 року “Буковель” повідомив, що буде на карантині щонайменше до 27 березня.

“Надійшли численні скарги щодо порушення карантинних вимог. Наразі поліція перевіряє інформацію, призупинена робота підйомників. Після проведення перевірки буде надана правова кваліфікація”, – повідомила за кілька днів до того начальниця сектору комунікації Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Христина Максимчак.

Люди не вірять науковим статтям. Вони хочуть авторитетів. Молодь взагалі не сильно цікавиться коронавірусом, вірить блогерам і тішиться дистанційці.

15 грудня 2021 Windrose запускає автобусні перевезення з Франківського аеропорту на Буковель, туди прямують нові залізничні рейси, а про карантинні перевірки на курорті фактично не йдеться, принаймні офіційно не повідомляється.

Зима 2022. Вакцинація – допомога, якою не користуються

Літо 2021 року. Прикарпаття серед регіонів з найнижчим охопленням щепленнями від COVID-19. Крім того, за кількістю госпіталізацій через коронавірус Івано-Франківська область близька до “жовтої зони”.

17 серпня 2021 року міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко сказав, що незадоволений темпами вакцинації на Прикарпатті.

І так пів року. 19 січня 2022 року добова вакцинація від “ковіду”: Франківщина — серед аутсайдерів

“Проте передують свята, і це той момент, який маємо використати, щоб у лютому-березні, коли знову прогнозується погіршення ситуації, захворюваність була мінімальною. Крім того, випадки захворювання у нас все одно є важкі. Зайнятість ковід-ліжок – 46%”, – казав тоді заступник директора департаменту охорони здоров’я Володимир Дзьомбак.

І наголосив, що зайнятість реанімаційних ліжок в області теж не змінилася і становить 53,1%:

“Чітко кажу – чим більше людей буде у центрах і пунктах вакцинації, тим менше їх буде у стаціонарах”.

Показники вакцинації досі низькі. Якщо ще 4 місяці тому люди вибірково вакцинувались, то зараз не хочуть вакцинуватися майже ніяк.

«Щодо вподобань до вакцин, то Sinovac (CoronaVac) вкололися минулої доби 1001 прикарпатців, AstraZeneca –443 людей, Pfizer-BioNTech – 1186, а вакциною Moderna 860 людей.»

(17 грудня 2021 рік)

Люди бояться вакцинуватись третьою дозою і після інформації про те, що людям із хронічними захворюваннями можна отримати довідку від лікаря про те, що вакцинація протипоказана кожен прикарпатець згадує, які ж геморої, астми та інші болячки в них є. І тепер вже жодна новина про те, що людям із хронічними захворюваннями можна і навіть потрібно вакцинуватися проти COVID-19, не переконує.

“Протипоказом до бустерної дози вакцини є важка алергічна реакція, яка вже була в людини на першу чи другу дозу. А от температура 37 не є протипоказом до введення щеплення, але потрібно обов’язково проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем. Люди із серцево-судинними захворюваннями, онкопаталогіями, діабетом мають проконсультуватися з лікарем і він порадит

Джерело