Окрему увагу в законопроєктах приділили чиновникам

Державні чиновники з депутатами, судді, олігархи, хто тільки не втрапляв у скандал із подвійним громадянством. Скільки їх, реальних носіїв державних таємниць і паспортів інших країн на чорний день – не знає достеменно ніхто. Навіть спецперевірки, які проводять відповідні служби для державних посадовців, не виявляють наявності тих же російських, румунських, угорських або польських посвідчень особи. З одного боку, підпільне громадянство у тисяч і тисяч українців, а з іншого боку – є закон і Конституція. І от як помирити здоровий глузд і очевидне.

От президент вирішив, що для цієї нагальної справи настав час, і озвучив скандальну ініціативу. Щодо економічного паспорта українця сьогодні у Раді навіть законопроєкт з'явився від нього. А от із паспортами, подвійним громадянством із наскоку не візьмеш. Бо одразу з'являється сила-силенна запитань: право голосу, обов'язки, обмеження для держслужбовців та носіїв таємниць і ще багато, і багато запитань. Цей законопроєкт ще не почали розглядати у профільних комітетах, але парламентарі активного його обговорюють та критикують. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".

Що означатиме множинне громадянство, яке запропонував Зеленський: заяви експертів та нардепів (Відео)

"Вперше українці з усього світу будуть відчувати себе не діаспорою. Не просто людьми українського походження, а українського громадянства", – казав президент України Володимир Зеленський.

І тому Володимир Зеленський вирішив дозволити його серед тих українців, які мають громадянство іншої країни, бо за кордоном народилися або проживають тривалий час. Як от, Євгенія, для якої Лондон домівка вже близько 10 років.

"Щодо людей таких, як я, що живуть за кордоном, і щоб вони легально мали право на український паспорт і активно працювали або вели бізнес у двох країнах. Я думаю, це дуже добре, бо дуже багато країн, зокрема, Британія, вони дозволяють подвійне громадянство", – наголосила жителька Лондона Євгенія Клочко.

А ось Німеччина не дозволяє.

"Ті особи, які мають німецьке громадянство, зможуть отримати українське громадянство, при цьому, порушуючи закон, не повідомити німецьку сторону і в такому випадку мати подвійне: і українське, і німецьке громадянство", – зауважив житель Берліна, юрист Андрій Ілін.

І поки діаспоряни розмірковують над ідеєю ще одного громадянства, глава держави подав до парламенту пакет змін. В опозиції нагадали: в Конституції прописано: громадянство у нашій державі єдине – українське.

"Без змін в Конституції будь-який закон, який змінює правила набуття громадянства, неможливий", – наголосив народний депутата від фракції "Голос" Сергій Рахманін.

Голова комітету з питань правової політики, народний депутат від "Слуги народу" Андрій Костін сказав: "Закон сконструйований таким чином, щоб він був у межах конституції України".

Окрему увагу в законопроєктах приділили чиновникам. Раніше деякі зі служителів держави не цуралися мати по кілька громадянств, хоча формально це було заборонено. Ігор Коломойський, коли очолював Дніпропетровську ОДА, не соромився розповідати журналістам: має три паспорти. Тепер чиновників хочуть зобов'язати декларувати інші громадянства, якщо ті є. Якщо чиновник, окрім українського, має паспорт ще й іншої країни, а в декларації зазначив неправду – за новою нормою мав би понести кримінальну відповідальність. Втратити український паспорт можна буде за низку злочинів. Зокрема, воювавши на боці ворога. А от громадянство в тих українців, яким видали російські паспорти на окупованих територіях, не забиратимуть.

"Ми не можемо припинити громадянство усіх українців або всіх осіб, які проживають на тих територіях. Навіть виявлення факту подвійного громадянства воно може бути тільки підставою для обмеження у майбутньому таких людей на прийняття на державну службу", – підсумував юрист Юрій Бауман.

Верховна Рада навряд устигне розглянути президентські пропозиції до кінця року. В депутатів залишився лише один пленарний тиждень. Далі канікули.

Лідія Середюк, Богдан Танасійчук та Ганна Кудрявцева, "5 канал"

Джерело