Низка країн Європи скасувала різдвяні ярмарки та запровадила локдаун, тепер його можуть продовжити

У світу нове випробування. І його звати "Омікрон". Саме так вчені нарекли новий мутований коронавірус. За лічені дні він наробив паніки. І країна за країною почали припиняти польоти до семи африканських країн, звідки й прийшов цей штам. А ще посилювати карантині обмеження. Перші дослідження виявили, вірус нині має приблизно півсотні мутацій. Це в кілька разів більше, ніж у "Дельти". І він поєднує в собі небезпеки попередніх варіантів COVID-19.

І найголовніше запитання: чи захищають відомі вакцини від "Омікрону"? Провідні виробники уже почали тестування. Кажуть, зможуть поліпшити формулу вакцини, якщо в цьому буде потреба. А от медики з ПАР, які перші перенесли недугу, твердять: вірус-мутант хоча й розповсюджується швидко, не спричиняє ускладнень. Але в чому ж тоді небезпека? Дві з наявних мутацій сильно підвищують заразність "Омікрону". А ще негативно впливають на здатність імунних клітин розпізнавати його. Тобто вірус фактично оминає імунітет, утворений у тих, хто вже перехворів на коронавірус. І саме тому, виявити втікача-"Омікрона" набагато складніше. Як з ним боротиметься американський президент Байден та чи не завадить омікрон новорічним святкуванням українців у Єгипті – з'ясовувала журналістка "5 каналу" Христина Катарина для програми "Час за Гринвічем".

Штам коронавірусу

Шириться не лише світом, а й грецькою абеткою. Не встигли країни подолати "Дельту", як зіткнулися з "Омікроном". Це новий штам коронавірусу, який виявили науковці. Зафіксували його наприкінці листопада у студентів із Південно-Африканської Республіки, а вже за кілька днів "омікрон" знайшли і на інших континентах. Цього тижня з'ясували: він циркулював ще в жовтні – його виявили у зразках, які в той період зібрали в Нігерії.

"ВООЗ напрочуд серйозно ставиться до появи "Омікрона", так само уважно його мають сприймати й інші країни. Але він не повинен нас дивувати. Віруси мутують. І коронавірус також мутуватиме, якщо ми йому дозволимо", – сказав голова Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) Тедрос Аданом Гебреєсус.

"Омікрон" зараз перебуває під лінзою мікроскопа і пильним оком науковців. Тож інформації про нього небагато. Віруси постійно змінюються генетично, тому новий штам могли оминути увагою, якби не велика кількість мутацій. В "Омікрона" їх до п'ятдесяти, а це в кілька разів більше, ніж у "Дельти". Донедавна її вважали найзаразнішою. Тепер естафету може перебрати "Омікрон", кажуть дослідники. Адже новий штам підвищує можливість повторної хвороби, а ще його важко діагностувати. У собі "Омікрон" поєднує риси кількох попередніх штамів.

"У шиповидному білку "Омікрона" понад 30 мутацій. Деякі з них мають відомі нам дуже заразні варіанти коронавірусу - наприклад, "Дельта". А деякі мутації ми помічали у тих різновидах COVID-19, які стійкі до антитіл, як "бета-варіант". Водночас "Омікрон" має два десятки унікальних і невідомих досі мутацій", – розповів фахівець відділу громадського здоров'я університету Джона Гопкінса Вільям Мосс.

"Ще рано стверджувати, але цілком імовірно, що "Омікрон" стане заразнішим, ніж "Дельта". Що більше вірус циркулює, то більше буде заражень. А що більше заражень, то більше людей може померти. Цьому можна запобігти. Все, що ми можемо робити проти "Дельти", яка переважає у світі, слід робити ще інтенсивніше і проти "Омікрона", – наголосила епідеміологиня, експертка Всесвітньої організації охорони здоров'я Марія Ван Керхове.

Уже відомо: вірус-мутант не спричиняє ускладнень – зазначають медики з ПАР. Попри це, він добряче налякав країни. Одна за одною вони почали закривати кордони для туристів з Африки та заборонили польоти до кількох африканських держав, де найбільше випадків нового штаму. Європа повернула частину коронавірусних обмежень та посилила правила в'їзду для іноземців.

"Ми забороняємо польоти до семи країн Африки. Люди, які звідти повертаються, повинні відбути 14-денний карантин. Ті, хто в'їжджають до Польщі з країн, які не входять до Шенгенської зони, також мають два тижні бути на карантині. Усі заклади, в яких ми дозволяли заповненість на 75%, тепер можуть бути заповнені лише наполовину. Це стосується готелів, закладів культури й розваг, а також церков", – сказав міністр охорони здоров'я Польщі Адам Недзельський.

Від "Омікрона" захищається і Україна. Офіційно у нас ще не виявили цей різновид. Втім вітчизняне МЗС радить українцям утриматися від поїздок до ПАР, Намібії, Зімбабве, Ботсвани, Лесото й Есватіні. Ті, хто прибуває з цих держав, повинні пройти двотижневий карантин.

"Реакція деяких країн на той факт, що ми виявили в себе "Омікрон", невтішна. Вона здійняла непотрібну паніку серед світової спільноти, а ще пригнічує дух багатосторонньої співпраці у подоланні пандемії. Рішення заборонити нашим громадянам подорожі – необдумане і безпідставне", – зазначив президент Ботсвани Мокгвітсі Масісі.

"Я не бачу логіки у заборонах подорожей – ані з епідемічної перспективи, ані з погляду захисту здоров'я", – сказав виконавчий директор програми ВООЗ із надзвичайних ситуацій у царині охорони здоров'я Майк Раян.

Новий штам – привід для занепокоєння, але не для паніки, кажуть у Всесвітній організації охорони здоров’я. Проти мутанта слід боротися не закритими кордонами, а вакцинами й тестами. Зокрема, допомогти у постачанні вакцин країнам третього світу. "Омікрон" може бути стійким до нинішніх препаратів, але вони все одно захищають від тяжкого перебігу хвороби – нагадують фахівці. Тим часом Moderna i Pfizer уже почали вдосконалювати свої вакцини, щоби зробити їх дієвими проти нової мутації. Поліпшені препарати можуть бути готові вже на початку 2022 року.

"Ми знали, що вакцини менш ефективні проти варіанту "Дельта", але "менш ефективні" не означає, що вони взагалі не працюють. Так само і з "Омікроном". Вакцини все одно рятують нас від тяжкого перебігу хвороби і смерті", – наголосила вірусологиня університету Оксфорда Емілія Скірмунтт. 

На тлі появи все нових, заразніших мутацій коронавірусу Євросоюз міркує над тим, аби зробити вакцинацію обов'язковою. І запровадити бустерні дози для всіх, кому за 40.

"Третина європейців не щеплені, а це 150 млн людей. Це багато. До того ж не кожен може вакцинуватися – наприклад, маленькі діти чи ті, хто має медичні протипоказання. Але більшість може. Наука доводить, що нині повна імунізація та підсилювальні щеплення – найсильніший захист від COVID-19. На одній шальці терезів маємо вірус і нові мутації, на іншій – вакцини й бустерні щеплення. Я хочу, щоб друга переважила", – сказала голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Тільки-но з'явився, але вже нашкодив економіці. "Омікрон" загальмував вихід із коронавірусної кризи. Роботодавці повертають працівників на дистанційну роботу, а особливо обачні й обережні люди відмовляються від свят і відпусток, походів у ресторани й культурні заклади.

"Ринок боїться нових локдаунів. Це одна з причин, чому минулої п'ятниці нафта подешевшала. Якщо люди сидять удома й нікуди не їздять, то ціни на бензин мають знизитися. Зараз торговці дуже цим переймаються", – розповів голова глобальної маркетингової стратегії інвестиційного інституту Wells Fargo Пол Крістофер.

Під загрозою опинилося Різдво. Ще до появи "Омікрона" низка країн Європи скасувала різдвяні ярмарки та запровадила локдаун. Тепер його можуть продовжити. Під питанням зимовий відпочинок у країнах Африки – Єгипті, Марокко та Тунісі, які популярні й серед українців. Однак деякі уряди заявили: не дадуть "Омікрону" вкрасти Різдво. Британія, наприклад, не планує запроваджувати суворі обмеження і радить жителям не скасовувати різдвяні свята. Такої самої думки і президент Сполучених Штатів. Джо Байден пообіцяв боротися з мутантом не локдауном, а щепленням, повторною вакцинацією і тестуванням.

Христина Катарина, "Час за Гринвічем"

Джерело