Якщо у Збройних силах України покращити соціальні гарантії та грошове забезпечення – кількість охочих підписати контракт із військом зростатиме. Таку думку Суспільному озвучив військовий комісар Рівненського об'єднаного міського терцентру комплектування та соціальної підтримки Олександр Ярмошевич.

До 30-ї річниці ЗСУ, яку відзначають 6 грудня, Суспільне поспілкувалось із підполковником та розпитало, як українці та, зокрема, жителі Рівненщини поповнюють лави армії та що у цьому процесі варто було б покращити.

Що змінилось за останні 30 років

Упродовж 30-ти останніх років система підготовки Збройних сил України, їх озброєння, освіченість помітно зросли, – вважає Олександр Ярмошевич.

Зарплати й не тільки: військовий комісар Рівного розповів, що змінив би у стосунках держави й ЗСУ

"Щороку вебресурс Global Firepower публікує оцінку військової потужності кожної з країн світу. Відповідно до їхнього рейтингу, ЗСУ посіли 25-ту сходинку зі 138 армій. З 50-ти європейських держав ми посіли дев'яте місце", – уточнив підполковник.

Він додав: експерти досліджували країни за п'ятьма показниками:

кількість зброї; військової техніки; чисельність збройних сил; транспортна інфраструктура; військовий бюджет; доступ до енергоресурсів тощо.

"Не враховували, як на мене, такий важливий чинник, як досвід бойових дій. Особливо в нашій ситуації, це – досвід ведення бойових дій безпосередньо з Російською Федерацією, а також досвід ведення гібридної війни. Але наші ЗСУ на високому рівні і за цих 30 років досягли багато чого, а також готові до будь-яких дій з боку агресора", – додав Олександр Ярмошевич.

Читайте також: З дронами і Джевелінами: на полігоні біля Рівного ЗСУ відпрацювали оборону і наступ Контракт із ЗСУ

З Рівного за 2021-й рік контракт на службу в ЗСУ підписали 89 людей. Такий показник, за словами Олександра Ярмошевича, не є високим і це пов'язано, зокрема, із недостатньо мотивувальними соціальними гарантіями.

"Для того, щоб мотивувати військовослужбовця пройти військову службу за контрактом, йому треба дати соціальний пакет і достойне грошове забезпечення. Якщо врахувати той рівень грошового забезпечення, яке зараз отримує наш рядовий сержант – його недостатньо, з огляду на те, що він ризикує своїм життям і здоров'ям", – зазначив Олександр Ярмошевич.

На думку підполковника, гостро також стоїть питання забезпечення житлом.

"Черги не рухають роками. Так, ми отримаємо гроші за винаймання житла, але коли людина розуміє, що в неї є власне житло, що її сім'я забезпечена – вона нормально виконуватиме поставлені завдання", – додав Ярмошевич.

Скільки отримують військовослужбовці

У пункті постійної дислокації, за словами Олександра Ярмошевича, контрактники отримують орієнтовно до 11 тисяч гривень.

"Працює також соцпрограма, від міської влади: кожен контрактник в кінці року отримує одноразово десять тисяч, а також "підйомну" допомогу. Звісно, якщо людина перебуває в зоні ООС, вона отримує і доплати, і більше грошове забезпечення, але там є більший ризик. Не кожен хоче підставляти свою голову за 22 тисячі у той час, як охоронець в супермаркеті отримує понад 16 тисяч. Так, патріоти є, і патріотизм – це добре, але треба ще годувати й одягати сім'ю, створити для неї нормальні умови", – зауважив підполковник.

Як суспільство формує настрої військовослужбовців

Крім волонтерів, які допомагають Збройним силам України, підтримують їх та протистоять дезінформації, є також ті, хто від війни втомився.

Такі люди, за словами Олександра Ярмошевича, формують негативне відношення до військових та відкрито принижують їх моральний стан.

"Починаючи з маршруток і завершуючи людьми, які займають певні посади і "футболять" наших бійців, ветеранів АТО/ООС, не надаючи пільг та передбачених законом земельних ділянок. Це накладає свій відбиток на стан військовослужбовців. Вони розуміють, що їх ніхто не цінує і вони нікому не потрібні. Якщо зараз ми не підтримаємо військовослужбовців нашої держави, сюди прийдуть військові іншої держави", – додав підполковник.

Читайте також: Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України Що було б незайвим

З огляду на ситуацію в Білорусі, яку, за словами Олександра Ярмошевича, "акуратно анексували", а також на різку зміну вектора відношення Олександра Лукашенка щодо України, ЗСУ потрібно нарощувати систему тероборони та оперативні спроможності.

"Це потрібно для того, щоб в разі повномасштабної агресії ми були готові до відбиття", – сказав підполковник.

Читайте також: США переконали країни ЄС у реальності нової загрози для України з боку Росії — FT

Нагадаємо, на Рівненщині є 208 кілометрів кордону з Білоруссю, а загалом в Україні із сусідньою республікою лінія кордону простягається на майже 1100 км. Наприкінці листопада Лукашенко визнав Крим російським.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело