Новий рік нагадує наймасштабніший понеділок на планеті. Мільйони людей користуються цим, щоб підбити підсумки та придумати на наступний рік нові плани. Хоч би як ви ставилися до записування цілей на рік – цей процес є корисним інструментом для організації життя.

Його можна застосувати практично в кожному аспекті життя: кар'єрне зростання, освіта, спорт, спілкування з людьми, самовдосконалення, здоров'я та самопочуття – список можна продовжувати до нескінченності.

Люди ставлять цілі та йдуть до них, розкриваючи таким чином свій потенціал. Але інколи складно зібрати алгоритм досягнення мрії, дати думкам потрібний напрямок. А це дуже важливо, якщо ви хочете чітко сформулювати цілі та плани на 2022 рік.

Як скласти плани на наступний рік, щоб усе вдавалося

Перш ніж братися до виконання цілей, їх важливо сформулювати, і ця частина роботи над собою не менш важлива. Якщо ви поставите перед собою неправильну мету, то витратите багато енергії на марні зусилля. І в цьому процесі є кілька правил, частина з яких очевидні, але потребують повторення.

Визначте проблему

Іноді найскладнішою частиною створення плану є те, що ви не знаєте, у чому проблема. Часто проблема, з якою ми зіштовхнулися, створює ще кілька проблем. Біда, як кажуть, не приходить одна. Те, що вам потрібно зробити – знайти джерело проблеми.

Далі подумайте, а якої мети ви сподіваєтеся досягти, вирішуючи проблему? Зосередьтеся на досягненні вашої мети. Решта прийде само собою. Які ваші звички сприяли виникненню проблеми? Виділіть трохи часу, щоб проаналізувати причини виникнення проблеми.

Правила складання річного плану

Для планування можна використовувати вельми корисний принцип зі сфери менеджменту та самовдосконалення під назвою SMART. Ця абревіатура розшифровується як specific (конкретність), measurable (вимірюваність), assignable (наявність виконавця), realistic (реалістичність), time-related (обмеженість у часі). Наведемо ці критерії та додамо кілька від себе.

Конкретність: уникайте загальних формулювань з тією ж педантичністю, з якою ставитеся до грошей. У вас з'явиться багато питань до сервісу, якщо на касі в супермаркеті замість точної суми вам запропонують заплатити "десь 300-400 гривень". Конкретність потрібна, щоб убезпечити себе від вільного трактування. Не зупинитися на півдорозі, коли вам здасться, що мету досягнуто. Загадуйте не "здоров'я і класне тіло", а "вилікувати зуби, спину і позбутись обвислих боків".

Вимірюваність: якщо ваша мета передбачає кількісне досягнення (наприклад, зарплата в тисячу доларів, чому б і ні?), то згадуйте перше правило і будьте конкретними.

Досяжність: ставити амбітні цілі – це добре. Можна навіть сказати, що важливіше не самовдосконалення, а прагнення до нього, рух вгору. Але до цілей на рік це стосується меншою мірою. Важливо не тільки намагатися, а й здійснювати їх. Як мінімум, людський мозок винагородить за досягнення порцією дофаміну (гормону радості) і натхненням для подальших звершень. Цілі повинні бути сміливими, зухвалими, але досяжними.

Терміни й ознаки досягнення мети: найочевидніші параметри, які говорять самі за себе, тому об'єднаймо їх в один пункт. Без ознаки досягнення мета перестає бути конкретною.

І що далі

Тепер сідайте і, слідуючи вище зазначеним критеріям, записуйте їх на окремий аркуш. Для зручності можете розділити цілі на рік за кількома напрямками: робота (кар'єрне зростання, гроші), відносини (сім'я, друзі), особистісний ріст, навички, здоров'я і покупки (припустимо, наступного року ви хочете придбати квартиру).

Це ще не все. Не зупиняйтеся на перелічуванні цілей на аркуші – пропишіть покроковий перспективний план їх реалізації. Увімкніть стратегічне мислення та уявіть, що вам потрібно зробити, щоб здійснити задумане. Людина, яка знає свої цілі, впевненіше крокує життям і досягає результатів. Тому навіть ваші щоденні справи стануть більш організованими.

Деякі фахівці з саморозвитку радять щоранку переписувати цілі від руки, щоб постійно тримати їх у свідомості та візуалізувати їх здійснення. Це забиратиме 3-5 хвилин, зате ви будете весь час пам'ятати про плани та рухатись у потрібному напрямку. Тим паче, що впродовж року щось може змінитись, а деякі ідеї втратять актуальність.

І не забувайте про підтримку близьких. Коли про вашу мету ніхто не знає, існує велика спокуса зупинитися на шляху до її досягнення. Адже "все одно ніхто не помітить"! Тому радимо покласти на себе додаткову відповідальність і розповісти друзям про задумане – можливо, вони ще й допоможуть вам у цьому складному процесі. Можна взагалі об'єднати зусилля з коханою людиною або кимось із близьких і працювати над досягненням цілей спільно – так у вас буде менше спокус здатися.

Наприкінці наступного року, незалежно від результату, виконайте "роботу над помилками". Проаналізуйте пройдений шлях і з’ясуйте, що заважало вам на шляху до мети, а що допомагало. Розпишіть усі плюси та мінуси, щоб наступного разу заздалегідь враховувати підводні камені.

Підіб’ємо підсумки Сформулюйте мету на наступний рік, користуючись нашим порадником і критеріями SMART. Таким чином ви зможете зосередитися на конкретному завданні. Запишіть їх та регулярно переглядайте знову (бажано, щоранку), щоб у потрібний момент вносити зміни та завжди нагадувати собі про орієнтир. Щодня виконуйте хоча б одну дію, яка наближає вас до мети. Навіть якщо писати по сторінці книжки в день, за рік можна написати цілий роман. Заручіться підтримкою друзів і рідних. Візьміть на себе відповідальність або об'єднайте зусилля з близькою людиною. Зрештою, незалежно від результату, проаналізуйте виконану роботу. Читайте також

12 речей, яких варто навчитись у Новому році, аби стати кращими та щасливішими

Як зрозуміти, що подарувати близьким на Новий рік (і не тільки)

Джерело