Керівники житомирських ОСББ на Київській, 47, та на проспекті Незалежності, 39, розповіли, яким чином економлять гроші на опаленні і за рахунок чого планують і далі нарощувати цю економію.

Керівник ОСББ на Київській, 47, Валентин Рибачук кореспондентам Суспільного каже, що з серпня 2021 року ремонтники почали утеплювати фасад та горище їхньої багатоповерхівки. Наразі роботи з утеплення виконані на 70 відсотків.

"Свого часу за кошти по "теплим кредитам" ми встановили індивідуальний тепловий пункт. Це дало нам економію по опаленню – доходило до 30% коштів. Тоді люди побачили, що від цього є вигода. Ми попрацювали з мешканцями і вони підтримали ідею продовжувати утеплення. Якщо ми це зробимо, то 50% економії, я думаю, буде. Це середня сума. Я розраховую на більшу економію", – говорить Валентин Рибачук.

У житомирських ОСББ розповіли, яким чином економлять на опаленні і як нарощуватимуть економію далі

"Вигода є, – каже жителька будинку на вулиці Київській, 47, Ірина. – Спочатку нам поставили індивідуальний тепловий пункт і ми сплачували вже набагато менше. Якщо у всіх було більше двох тисяч за тепло, то у нас було 1300 гривень, і це значна різниця в сумах".

Результат втілення програм енергоефективності можна побачити і в будинку №39 на проспекті Незалежності. У цій багатоповерхівці, де розташовані 142 квартири, роботи з утеплення провели за один рік.

"Ми взяли кредит на 700 тисяч гривень і утеплили весь будинок, – розповідає голова ОСББ Михайло Сета. – Було дуже страшно, бо відповідальність за це лежала на мені. Я боявся, що в будинку не буде економії за тепло. Але прийшов опалювальний сезон і мешканці побачили, що ми економимо вдвічі більше від сусіднього будинку, зведеного за таким же проєктом. У нас встановлений індивідуальний тепловий пункт – за рахунок цього ми маємо хорошу економію. Минулоріч максимальна оплата за тепло у трикімнатній квартирі площею 65 квадратних метрів складала 1250 гривень. А бувало таке, що приходили ще менші суми – і 900 гривень, і тисяча".

Михайло Сета каже, що за програмою держава надала їм кредит лише на матеріали. Аби не брати ще один кредит для оплати виконання робіт, мешканці будинку зібрали ці кошти самі – в середньому, вийшло по 5 тисяч гривень з квартири. Весь проєкт обійшовся у півтора мільйона гривень.

Жителька будинку Антоніна Поєнко розповідає, що після утеплення почала платити вдвічі менше за тепло навіть за умови зростання вартості гігакалорії.

"Платіжки набагато менші, ніж були взимку у попередні роки, – говорить Антоніна. – У квартирі постійно тепло. Красота. Та й сам будинок окультурюється".

"В індивідуальному тепловому пункті є датчик зовнішньої температури повітря, який регулює температуру, – говорить Михайло Сета. – Якщо на вулиці потеплішало, то він автоматично перекриває подачу тепла у будинок. І коли температура у будинку зменшується до мінімального рівня, датчик автоматично відкриває подачу тепла. Таким чином і утворюється економія".

За словами регіональної консультантки ОСББ з питань енергоефективності Оксани Рафальської, у програмах енергоефективності беруть участь 17 житомирських ОСББ.

"Програма "Енергодім" передбачає реалізацію у три етапи. На першому з них проводиться енергоаудит. 70% вартості енергоаудиту фонд відшкодовує. 70% вартості виготовлення проєктної документації та експертизи фонд теж відшкодовує. Від будівельних робіт на утеплення за пакетом Б "Комплексний" відшкодовує 50% суми. На пакет А "Легкий" – 40% компенсації. Але ті ОСББ, які подали заявку першими, вони отримають ще плюс ще 20% – тобто вони матимуть 70% відшкодування", – каже Оксана Рафальська.

Ще по темі марафону "Опалювальний сезон: більше тепла за менші гроші" Котельня школи у Житомирі працює на біопаливі – гранулах спресованої соломи. Житель Житомирщини обігріває будинок станцією з сонячних батарей. Житомирська експертка розповіла, як модернізувати будинок, щоб платити менше за тепло. На Житомирщині дві школи та дитсадок лишаються без тепла, бо постачальник відмовився продавати газ.

Читайте нас у Telegram: головні новини Житомирщини

Джерело