Кропивничанин Сергій Неділько більше десяти років очолював Кропивницьку льотну академію. Авіаційну освіту здобував у льотно-штурманському училищі цивільної авіації Кіровограда, нині – Кропивницький, за спеціальністю ”авіадиспетчер”, після чого три роки працював за спеціальністю. До Міжнародного дня авіадиспетчера, який відзначають 20 жовтня, чоловік розповів Суспільному про особливості професії.

До училища Сергій Неділько вступив у 1974 році, після закінчення школи. Закінчивши його у 1976 році, отримав направлення в аеропорт ”Бориспіль”. З його слів, авіадиспетчери – господарі неба, бо саме вони керують потоками повітряних сил. Розповів, що увесь повітряний простір розподілений на диспетчерські зони: ”Одразу диспетчеру-початківцю доручають невеличкий сектор, найлегший. Поступово кількість допусків збільшується”.

Сергій Неділько був диспетчером зони, яка англійською звучить ”Аpproach”, що означає ”Підхід”. З його слів контролював повітряний рух в зоні від 20-кілометрового радіусу на висоті 1800 метрів до 100 кілометрів на висоті 6 тисяч метрів: ”Підходом цю зону називали, бо в ній одні літаки знижувались для заходу на посадку, а інші вилітали і набирали висоту. В такому невеликому просторі треба було їх всі розвести, бо вони в одних коридорах були”.

”Господарі неба”. Ексначальник Кропивницької льотної академії – про професію авіадиспетчера

Команди, сказав, за міжнародними стандартами, віддавали, як і зараз, англійською мовою, враховуючи діалекти різних країн: ”Диспетчер має розуміти будь-який акцент. По всьому світу авіаційні катастрофи абсолютно нових літаків через фразу, яку не зрозумів екіпаж. Найбільша катастрофа була, коли два літака зіштовхнулися на злітній смузі, бо один з командирів не зрозумів диспетчера”.

Чоловік розповів, що протягом трьох років роботи з ним траплялись екстренні ситуації, пов’язані з вимушеними і аварійними посадками, відмовою двигуна, терміновим зниженням через відсутність пального і розгерметизацію тощо: ”Багато ситуацій, бо потоки були дуже великі. Ми обслуговували два аеропорти – ”Бориспіль” і ”Жуляни”. За добу тисячі літаків проходили”.

За словами Сергія Неділька, авіадиспетчер – професія для людей з розвиненими критичним мисленням та оперативною пам’яттю: ”Людина має добре орієнтуватися в умовах невизначеності, в умовах ризику, тримати в голові тривимірну рухому картину повітряної ситуації, знати позивний кожного літака в повітрі, його тип, маршрут, висоту і так далі”.

Читайте також Не програла жодної. Кропивницька юристка безкоштовно веде справи військових. "Виноградарство – справа життя". Подружжя з Кіровоградщини вирощує 200 сортів винограду. Триб’юти, саундтреки та рок-опера. Кропивничанин Максим Величко – про "музику, яка стала життям". Малюнки на одязі, сумках та взутті. Як художниця з Кропивницького розмальовує речі.

Джерело