У селі Шибалин Бережанської громади встановлюють меморіал воїнам УПА. Місцеві жителі роблять це за власні гроші. 78-річна Надія Кріль розповідає, її батько Василь Соляр був вояком УПА, загинув у 1947 році, йому було – 24. Жінка каже, тепер, через 74 роки, на місці його загибелі зводять меморіал.

"Мама моя, родичі близькі казали, що тато тут загинув. Я пасла корову і все там бігала. Була вузенька стежечка, купа каміння. Мене так серце боліло. Я питала, а чого ж ви не зробите тут дерев'яний хрест?", – каже Кріль.

Разом з Василем Соляром в криївці загинуло ще четверо жителів села Шибалин, каже історик Сергій Волянюк. За його словами, той бій зафіксований в архівах ОУН.

На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА

"Вдалося відшукати значну кількість оцих "Вістей з Терену" за різні роки. Не лише 1944, коли боротьба була масовою, а і 1949-50 роки. Є "Вісті з Терену" з Бережанського району, які стосуються весни 1948 року. Там чітко зазначено, що в квітні 1947 року в селі Шибалин, біля гори Лисоня відбувся бій 5 повстанців. Їх оточило 60 чоловік внутрішніх військ НКВС, які формувалися для боротьби проти визвольного руху", – каже Волянюк.

Побудувати меморіал на місці, де колись була криївка повстанців, запропонував місцевий житель Іван Здирко. Чоловік каже, витратили на це понад 200 тисяч гривень, які зібрали люди:

"Саме тут я планую відтворити вхід у криївку. Буде муляж дверей. Бо саме в цьому місці дійсно був вхід. А вихід був за 40 метрів. Хочу залити балки в бетон і підпалити. Відтворити вибух гранати, буде все в сажі. Для того, щоб майбутнє покоління бачило, як воно було".

Пам'ятник буде 25-м меморіалом УПА на Бережанщині. Загалом в області таких пів тисячі. Про це розповів працівник обласної інспекції охорони пам'яток Сергій Грабовий.

За період з 1944 до 1953 року в західних областях України радянська влада заарештувала 103 тисячі учасників підпілля та 31 тисячу людей, які допомагали повстанцям. 155 тисяч людей вбили та 203 тисячі вислали. Загалом репресій зазнали майже пів мільйона жителів Західної України. Про це розповіла заввідділу Тернопільського історико-меморіального музею політв'язнів Уляна Рикун.

Впродовж цього тижня читайте на сайті про Українську повстанську армію. Серію матеріалів на цю тему ви зможете знайти на сторінках Суспільного у соцмережах, на телеканалі UA:Тернопіль та на хвилях Українського радіо: Тернопіль.

Джерело