Комітет Верховної ради з питань цифрової трансформації оприлюднив законопроєкт, який передбачає, заборону продажу SIM карток без даних паспорта. Документ поки не зареєстрований у парламенті, але автори переконані, що ідентифікація користувачів електронних комунікаційних послуг захистить абонентів від шахрайських схем.

Згідно з проєктом закону, кожен абонент має зареєструватися в оператора, тобто надати свої персональні дані, щоб оператор знав кому належить конкретний номер. Про переваги та недоліки ініціативи в ефірі " Українського радіо" розповів керівник сектору "IТ і Телеком" Офісу ефективного регулювання BRDO Ігор Самоходський.

Це обмеження свободи чи захист прав користувачів

За Конституцією, права громадян не можуть звужуватись. Цей закон фактично заборонить анонімно користуватися послугами мобільних операторів, тобто звузить наші права. Також завдяки цьому законопроєкту простіше буде слідкувати за громадянами та, ймовірно, з’явиться база даних на чорному ринку з прив’язкою до номерів абонентів. Відповідно, це ще більше спростить життя шахраям. Прикро, що нардепи не керуються якимись глибинними аналізами чи альтернативними шляхами для розв'язання певних проблем.

Персональні дані за SIM-карту: чому депутати хочуть реєструвати абонентів за паспортом Про альтернативу

Якщо ми хочемо позбавитися від, наприклад, телефонного шахрайства, або коли списують мільярди гривень під виглядом плати за анекдоти, що абоненти не замовляють, то треба серйозно підійти до вивчення публічних обговорень на базі парламенту, а не відроджувати диктаторські закони тишком-нишком.

Легко сказати, що цей законопроєкт потрібен для боротьби з тероризмом. Ви справді думаєте, що після цієї заборони, тероризм перестане існувати? Чи після того, як номери стануть ідентифікованими, телефонний тероризм зникне? Де статистика, яка це підтверджує? Тобто найпростіший шлях, який найчастіше обирає наша держава — щось заборонити. Треба оперувати аналітикою і фактами. А коли без аналітики й фактів хочуть наші права звузити, це — неприпустимо.

Про переваги законопроєкту

Мобільні оператори зможуть розширювати перелік послуг, які надаватимуть абонентам. Але є в цьому і мінус: якщо раніше з абонента списували кошти за анекдоти чи інші послуги, в межах суми, на яку поповнювався номер, то зараз мобільні оператори будуть відсуджувати через суд будь-які суми з абонентів.

Що відомо Працівники Служби безпеки України викрили мешканців Одеси, які "обійшли" захист українських мобільних операторів та налаштували систему анонімних міжнародних дзвінків. Схему могли використовувати, аби нашкодити інтересам держави. Пенсіонерів з Рівного телефонні шахраї ошукали на майже 125 тисяч гривень. До 81-річної рівнянки на домашній номер зателефонував начебто її онук і повідомив, що він травмувався в ДТП. Господиня передала 80 тисяч гривень невідомій жінці, щоб "врятувати" онука. Читайте також

"У тебе немає часу подумати": як вберегтись від телефонних шахраїв

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело