Центр громадського здоров'я МОЗ розповів, які харчові продукти допоможуть знизити рівень холестерину в крові й для чого це робити.

"Холестерин є дуже важливим для організму людини. Проте нездоровий спосіб життя може сприяти високому рівню холестерину в крові, а це небезпечно для здоров’я", — пояснили у пресслужбі Центру.

Що таке холестерин

Так, холестерин — це органічна сполука, що міститься в клітинних мембранах усіх тварин та людини, але його немає у зовнішніх оболонках клітин рослин, грибів і бактерій. У мембранах клітин він виконує структурну функцію, допомагаючи їм утримувати форму, не розтікатися, витримувати різні впливи та запобігати ушкодженню, розповіли у відомстві.

Які продукти допоможуть знизити рівень холестерину. Розповідає ЦГЗ Для чого він потрібен

"Холестерин також забезпечує стійкість клітинних мембран у широкому інтервалі температур. Він необхідний для вироблення вітаміну D, різних стероїдних гормонів (зокрема, статевих) і бере участь у синтезі жовчних кислот", — наголосили у Центрі.

Підкреслюється, що людина не може обійтися без холестерину, він потрібен кожному. Проте це не означає, що його потрібно споживати його у великих кількостях разом із їжею. У Центрі зазначили, що за потреби організм сам його синтезує з жирів, глюкози, амінокислот. За добу в організмі утворюється до 2,5 г холестерину, у той час, як з їжею надходить близько 0,5 г.

Яка небезпека

За словами медиків, обмежувати споживання їжі з високим вмістом холестерину все ж варто. З часом в організмі людини можуть відбуватися порушення ліпідного обміну, тоді холестерин починає відкладатися на стінках судин, утворюючи холестеринові бляшки, що призводить до розвитку атеросклерозу.

"Нагадаємо, до факторів розвитку атеросклерозу відноситься споживання алкоголю та куріння. Крім того, до розвитку хвороби можуть призвести ожиріння, діабет, гіпертонія. Наявність цих факторів у людей з нормальним рівнем холестерину робить можливим шкідливий вплив вільного холестерину на стінки судин, що призводить до утворення атеросклерозу при нижчих концентраціях холестерину в крові", — йдеться в повідомленні.

Які продукти вживати

У ЦГЗ пояснили, що, аби знизити ризики розвитку атеросклерозу, варто менше споживати їжі з високим вмістом холестерину. Для цього потрібно максимально знизити споживання тваринних жирів, замінивши їх на корисні рослинні олії, обирати молочні продукти та м’ясо з низьким вмістом жиру та споживати більше овочів і фруктів. Також обов’язково додати до раціону бобові, горіхи та насіння, що позитивно впливають на стан судин.

Рослинні олії не містять холестерин, крім цього, вони багаті на омега-3 жирні кислоти, які є дуже корисними для нашої серцево-судинної системи.

"Отже, найпростіший шлях захистити себе від атеросклерозу та його наслідків — дотримуватися принципів здорового харчування, більше рухатися та відмовитися від шкідливих звичок. Якщо вам вже поставлено діагноз атеросклероз, зверніться до свого лікаря та отримайте рекомендації щодо медикаментозної терапії та не займатися самолікуванням", — підсумували у МОЗ.

Що відомо Центр громадського здоров'я порадив не вживати в’ялену, копчену, консервовану рибу або "сумнівні" вироби з м'яса зі стихійних ринків та пляжів, а також дав 5 порад щодо безпечного харчування. У Центрі громадського здоров'я назвали десять сезонних овочей, які медики радять додати до власного раціону в липні, щоб почуватися здоровим. ЦГЗ порадив відмовитися від солі й розповів, чим можна її замінити. Центр громадського здоров'я розповів, що вагітним особливо важливо дотримуватися правильного раціону під час сильної спеки, "коли, крім морозива та холодного квасу може більше нічого не хотітися їсти".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело