Американський дипломат Джордж Кент, який очолив місію США в Україні на період відпустки тимчасово повіреної Крістін Квін, не вважає запуск "Північного потоку-2" вирішеним питанням попри його фактичну готовність.

Про це він заявив в ексклюзивному інтерв'ю Суспільному.

"Я б не сказав, що це вирішене питання. Я б сказав, що ми наблизилися до точки, коли буде фізично закінчено будівництво газогону. Це проєкт, який США вважає поганою угодою не лише для України, але і для енергетичної безпеки Європи, для Польщі, для балтійських країн, позаяк це політичний проєкт Росії", — зазначив дипломат.

Представник США в Україні не вважає

За його словами, у такій ситуації "є кілька моментів". Зокрема першим моментом є те, що США твердо підтримують безпеку України: "це зобов'язання, яке ми дотримуємося, надаючи понад 400 млн доларів на рік для підтримки безпеки".

Другим моментом, як вважає Джордж Кент, є те, що США не хочуть дозволити Росії використовувати енергетику як зброю проти України та інших європейських країн.

Водночас третім моментом є намагання США працювати разом з їхніми союзникам в Європі, щоб "досягти успіху".

Читайте також: Меркель вважає "хорошим кроком вперед" угоду зі США щодо "Північного потоку-2"

"Тож із закінченням будівництва ("Північного потоку-2" — ред.), скоріш за все, через місяць, фокус переміститься на те, чи ліцензує Німеччина силами своїх органів влади "Північний потік-2". Ось чому ми активно вели дипломатичну роботу із Німеччиною, водночас накладаючи санкції на російські компанії", — зауважив представник США.

За його словами, російський корабель “Фортуна”, який прокладав газопровід, потрапив під санкції адміністрації Байдена: "Впродовж попередніх років лише дві компанії були під американськими санкціями, а за останні пів року цієї адміністрації — під санкції потрапили 19 кораблів російських компаній".

Він додає, що це є свідченням готовності США використовувати свої органи влади та законодавство, аби накладати санкції на цей газогін. Однак підкреслив, що дискусія щодо проблеми проєкту зараз "зсувається у бік того, чи Німеччина ліцензує роботу газогону".

Що відомо 22 липня Міністерство закордонних справ Німеччини оприлюднило повний текст угоди зі США щодо завершення будівництва газопроводу "Північний потік-2". Відповідно до нього, країни запобігатимуть використанню Росією своїх енергетичних проєктів у якості зброї та спрямують зусилля й фінанси на зміцнення енергетичної незалежності України. За словами глави МЗС України Дмитра Кулеби, Київ має багато запитань щодо зменшення безпекових ризиків через угоду між США та Німеччиною щодо проєкту "Північний потік-2". Водночас Україна готує свою позицію щодо економічної частини домовленостей. У Польщі угоду щодо "Північного потоку-2" назвали "перемогою РФ". 21 липня президент США Джозеф Байден заявив, що завершення проєкту російського газогону "Північний потік-2" неможливо зупинити, оскільки він завершений на 99%. 21 липня видання The Wall Street Journal повідомило, що Сполучені Штати Америки та Німеччина досягли угоди, що дозволяє завершити будівництво російського газопроводу "Північний потік-2". 6 червня в уряді Німеччини заявили, що Україна має залишитися транзитером російського газу до країн Європейського союзу навіть після запуску російського трубопроводу "Північний потік-2". 4 червня президент Росії Володимир Путін заявив про завершення прокладання труб першої гілки газопроводу "Північний потік-2". За його словами, "Газпром" вже готовий до початку газопостачання до Європи. 19 травня стало відомо, що США не запроваджують санкції щодо "Північного потоку-2", після чого Верховна рада закликала Конгрес США повністю зупинити його будівництво. Кандидат у канцлери ФРН від Християнсько-демократичного союзу Армін Лашет заявив, що проєкт газопроводу "Північний потік-2" добудують і з цим "довелося погодитися" США. Водночас він зауважив, що Росія не повинна шантажувати проєктом Україну, Польщу та країни Балтії. Російський газогін "Північний потік-2" планували добудувати наприкінці 2020 року. Разом з іншими російськими транзитними газогонами він дасть змогу перебрати на себе майже весь обсяг газу, який нині проходить Україною і приносить їй суттєві доходи, що сягають близько 3% від усього ВВП держави. Читайте також "Меркель вирішила не робити Північний потік-2 полем битви для внутрішньої політики", — Конрад Шуллер. "Ми розглядаємо це як зброю": міністр енергетики Галущенко про "Північний потік – 2".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело