Літак Малайзійських авіаліній рейсу MH17 розбився 17 липня 2014 року у селі Грабове, що на Донеччині. За версією слідства, його збила ракета установки "Бук", яку привезли з Росії. Уламки впали на поле соняхів на території, що зараз окупована. За сім років Суспільному вдалося туди потрапити та поспілкуватися з місцевими мешканцями.

"Вибух, син біжить повз хату і кричить: "Мам, бігом у підвал, зараз будуть нас бомбить». А залишки того літака – вже ні крил, ні переду літака – обрубок квадратний у землю врубався і пішло скупчення керосину – дим такий був, ніби нафтові бази горять, а звук, я казала, ніби 10-20 бомб", – згадує місцева мешканка Катерина.

За її словами, вже за 20 хвилин до місця трагедії прибули швидкі, пожежні машини, зібралася велика кількість селян.

Роковини трагедії MH17: що кажуть очевидці катастрофи. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

"А що там? Там на асфальті ноги, голови валялися", – розповіла жінка.

Читайте також: Річниця трагедії МН17: хроніка розслідування та участь України

Інша мешканка Грабового Наталя каже, що у день катастрофи чула два вибухи.

"Коли вискочила, побачила куски летіли. Незрозуміло чи це залізо? Високо, незрозуміло було. Потім сюди прийшли подивитися. Залізо ми бачили, яке горіло", – пригадала жінка.

Що відомо 17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області був збитий Boeing 777 компанії "Малазійські авіалінії", що виконував регулярний рейс МН17. Загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб). Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського "Бука". Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирьох підозрюваних – Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрелок"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Кріт"). У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі МН-17 передали до суду Гааги. 9 березня 2020 року розпочалися судові засідання окружного суду Гааги щодо перших чотирьох підозрюваних у справі щодо збиття літака рейсу МН17 у 2014 році. МЗС України вважає "першим кроком до встановлення справедливості" початок судових засідань щодо збиття літака рейсу МН17. Родичі загиблих у катастрофі рейсу МН17 зустрілися з українськими журналістами та розповіли про свої очікування від суду. Євросоюз закликав Росію визнати відповідальність за катастрофу MH17. Окружний суд Гааги 1 лютого 2021 року поновив слухання у справі рейсу MH17. Прокуратура Нідерландів під час судового процесу про збиття літака рейсу MH17 представила запис нових телефонних розмов, які є "найбільш конкретним доказом" причетності чотирьох підозрюваних у цій справі. Захист обвинуваченого росіянина Олега Пулатова отримав від суду дозвіл доступ до уламків зі своїм експертом для оцінки пошкоджень. Служба безпеки України затримала куратора бойовиків, причетного до збиття літака MH17. 26 травня відбулось судове засідання на військовій авіабазі Гілзе-Ріен у Нідерландах, де представники суду оглянули реконструкцію збитого літака рейсу МН17. Окружний суд Гааги у справі про збиття рейсу МН17 звинуватив адвокатів підозрюваних у навмисному затягуванні процесу. 8 липня 2021 року Окружний суд Гааги, який розглядає справу про збитий літак рейсу MH17 авіакомпанії Malasya Airlines, відхилив клопотання адвокатів обвинуваченого Олега Пулатова щодо вивчення усіх уламків повітряного судна. У роковини збиття літака MH17 міністри закордонних справ країн-учасниць об’єднаної слідчої групи (Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України), закликали встановити істину в цій справі. Водночас США закликали Росію взяти відповідальність за трагедію.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело